| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare de la o bauta de aseara! Niste colegi de facultate radeau la o expresie de a mea scrisa la bac. Vreau sa stiu daca radeau de fraieri! Am avut de facut o expresie cu cuvantul viata si am scris: MAI AI DE TRAIT PANA VEI OBSERVA CU ADEVARAT CE E AIA VIATA! Aceasta vorba am vazut-o intr-o carte filozofica!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil că râdeau, asa cum spui, de fraier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un om când râde nu râde de fraier, ci râde ca să își descarce o tensiune nervoasă.
Această exprimare oriunde ai văzut-o are destule în ea ca să provoace râsul, oriunde ai văzut-o.
Expresia este echivalentă cu- mai ai de trăit până vei observa că trăiești.
Deci trăiești, dar tu nu observi asta? Nu e amuzant?
Să trăiești și să nu observi?
Dar cum să observi?
Cu adevărat?
Cum ai putea observa cu ne adevărat.
Ce să observi?
Nu viața, ci ce este viața.
Deci ce susține fraza.
Trăiești ( dar nu observi asta).
Dar poate că observi, dar nu ești prea sigur, că e chiar adevărat ceea ce ți se întâmplă.
Ei, vine un moment când observi totuși.
Aha, acum mi-am dar seama că trăiesc, asta este viața.
Ei dar de acum încolo, s-ar putea să trăiesc sau nu, căci expresia asta sugerează, ei până aici mi-a fost, de acum încolo nu mai am de trăit, așa sună expresia, până aici mi-a fost! Mai bine nu observam că trăiesc, că poate că mai trăiam un pic. Mai bine rămâneam un tâmpit.
Ei toate aceste absurdități sunt cuprinse în această pastilă de tâmpenie din cartea filosofică. Eu ți le-am desțelenit fir cu fir, dar nu este nevoie să fii fraier ca să te bufnească râsul când vezi așa ceva.
Așa că ei sunt fraieri și dta vrednic de râs, cu bac cu tot.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu cred ca asta e o expresie, ci e doar un enunt. Suna bine dar nu ai respectat cerinta.

| Demidol a răspuns:

Constructia e buna.
Dar ce vrea sa spuna, e de ras la varsta ta. Ma intreb insa daca ele au inteles ceva din aceasta expresie.

| Katie1356 a răspuns:

Gramatical e totul ok, insa nu este o expresie, este mai mult o ''vorba din popor'', daca intelegi ce zic. Dar nu e chiar motiv de ras.