| DJSpook1 a întrebat:

vreau sa va spun ceva, sunt genul mai incapatanat, care renunta greu la convingerele mele. Chestia e ca m-am certat cu o profesoara si cu cativa colegi din clasa la mine pe tema invatamantului din Romania. Am inceput sa ii spun la o profesoara ca invatamantul din Romania e unul inapoiat, de pe timpul comunismului. I-am dat un exemplu, ca cu ce ma va ajuta substantivul pe mine in viata, da accept sa invatam gramatica, sa citim, cam atat. Dar eu ii o intrebam cu ce o sa ma ajute substantivul pe mine in viata, iar ea tot imi dadea exemple ca o sa imi trebuiasca, ca nu stiu, iar eu ii spuneam ca nu e adevarat si ca scoala ar trebuie sa ne invete cum sa ne descurcam in viata, sa analizam situatiile logic, nu de substantiv, propoztii subordonate. Continuam discutia, iar eu tot o intrebam chestia cu substantivul, iar ea tot evita intrebare si m-a facut cretin ca nu inteleg si ca nu are cu cine vorbi, iar eu i-am spus ca eu nu am cu cine discuta si pana la urma s-a terminat ora. Deci ce credeti, e bine sa fiu asa incapatanat, sa nu accept toate ideiile impuse de oameni care au trait in perioada comunismului? Sunt genul care nu accepta unele lucruri care nu mi se pun normale si nu imi place sa stau cu "turma". Am gresit cu ceva?

Răspuns Câştigător
| 3amthinking a răspuns:

Tu nu ai gresit cu nimic. Ai dreptul la opinie. Atata timp cat in regulament printre drepturi se gseste si libertatea de exprimare, ea si nimeni nu are dreptul sa te priveze de aceasta libertate.
Si sincer iti dau dreptate in privinta cuvintelor adresate profesoarei, numai ca ea a crescut cu anumite idei care i-au fost infiltrate in cap, nu o sa o faci usor sa scape de ideile personale, asa ca trebuie sa ii suporti nervi acuma. Mult succes!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai spus o parere.Nimic gresit in asta.Dar faptul ca ai insistat atat de mult cu opinia, probabil sa treaca ora, e o greseala.Ai procedat ca oul cand invata gaina ce sa faca.Sunt multi pe aici(elevi cu 7-8 clase) care se chinuie sa incropeasca doua-trei fraze cand posteaza o intrebare.Si alea vai de mama lor.Asa ca SUBSTANTIVUL ajuta.Inca nu stii ce iti rezerva viata pe viitor.Cand unul singur se cearta cu mai multe persoane, problema nu este la acele persoane, datorita caracterului si modului de gandire diferit al fiecaruia. Ci la cel singur.Nu iti dau dreptate referitor la perioada cand a trait profesoara.Pentru ca atunci se facea scoală.Nu ce faceti voi azi.Dovadă rata de promovabilitate de la bac din fiecare an.Ma opresc aici.Ti-as scrie un roman referitor la asta.Succes pe viitor si gurita mai mica! Inca esti incepator in ale vietii.

| pufulescu a răspuns:

Ca idee generala tu ai dreptate, invatamantul romanesc este inapoiat dar ai pus gresit problema, mai precis ti-ai ales argumentul gresit. Normal ca trebuie sa invatam despre substantiv la scoala, dar mai conteaza si cum invatam si cat!

| BadAngel3 a răspuns:

O sa fie suparata pe tine, o buna bucata de vreme.