| betypissy a întrebat:

am o problema o prietena doreste sa scrie o carte despre cum ar vrea sa fie viata ei, dar ca personaje sa aiba oamenii din realitate.ea a schimbat numele tuturor in nume "englezesti"ea a inclus in carte si un baiat de care ii place si un timp (scurt) a fost impreuna cu el.niste colege tot rad de ea ce "iluzii" isi face (ceea ce nu ii place). colega despre care va spun (ca vrea sa scrie o carte) este putin cam agresiva si razbunaroare.acele fete cate au ras de ea sunt bune prietene cu clasa din care provine acest baiat..si azi ea si-a adus caietul in care isi scria cartea la scoala si acele colege sau uitat in caiet (proprietara era in pauza si nu a vazut/ ea nu vroia sa le arete ceea ce scrisese... dupa ce au--citit au facut o poza si nu au spus nimic) dupa ce am iesit de la scoala o alta colega a vazut ca fetele care au facut poza aratau ceva clasei baiatului (niste poze) si radeau.

Ce sa fac TPUcolega care a scris cartea mi-a spus ca o sa se razbune?
PS:ce am sris de la liniute pana la alineat este ce a vazut o alta colega si nu stiu daca erau acele poze.
VREAU RASPUNSURI CAT MAI REPEDE! PLS

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ai tinut prea mult tasta 'enter' apasat si nu trebuia.
Revenind la problema, fata aceea nu trebuia s avina cu jurnalul la scoala. Un jurnal se tine intr-un seif, iar cheia tinuta de gat; dar eu cred ca intentionat a adus jurnalul la scoala.
Chiar daca nu l-a adus intentionat, nu are voie sa se razbune. Ea ocazia ei de a-si birui acest defect de caracter -razbunarea. Umilinta trebuie sa faca parte din viata noastra. Daca nu, atunci mandria ne va dobora.
Sa accepte lucrurile asa cum sunt si sa se increada in Dumnezeu. Nu este greu deloc, si nu are nimic de pierdut. Daca se va increde in Dumnezeu, atunci va vedea ca tot raul va fi spre bine.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu este treaba ta sa faci ceva. Colega ta va fierbe o vreme "in suc propriu" (ca sa citez din cel mai mare ticalos in viata) dupa care isi va da seama ca nu are prea multa minte si ca si-a facut-o cu mana ei. Nu stiu cum va reactiona colegul, depinde ce e scris despre el in carte, si ce fost intre el si colega ta.
Cel mai bine o lasa cum a cazut si ignora rautatile fetelor. Daca ele cad ca nu au success, o sa se plictiseasca repede. Daca insa vad ca ea se supara, o vor sicana pana la terminarea scolii.

| h3r a răspuns:

Nu se va răzbuna, cea mai bună cale e indiferența și ignoranța cu privire la răutațile colegelor. Dacă băiatul respectiv a văzut o parte din „jurnal" ori se va amuza ori va intra în vorbă cu ea.
Spune-i ca data viitoare să fie precaută și să nu mai strige în gura mare despre ceea ce îți va propune. Ceea ce ne place nouă nu trebuie să placă neaparat și celor din jur.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Si nu am inteles, ce legătură ai tu in asta? Nu cred ca am înțeles povestea laughing

| betypissy explică (pentru XxTerrorxX2):

Invata sa citesti