| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! Ce înseamnă expresia: " Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertat"

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Intentia autorului a fost sa il faca pe auditor ca creada ca, daca nu crede in religia pe care acesta o predica, Crestinismul, huleste impotriva Duhului Sfant, caci acest duh se predica ca ar ''dovedi'' divinitatea lui Isus.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

"Hula contra Duhului Sfant" este un termen nedefinit in Biblie. Sf. Augustin zicea ca inseamna sinucidere, dar nu toti crestinii zic ca el.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar veni... Poți să îți bați joc de cine vrei da nu de boss ăla mare.

| anonimg a răspuns:

Hula împotriva Duhului Sfânt se referă la incapacitatea omului de a mai avea o conexiune cu Dumnezeu. Când o viață întreagă omul refuză apelurile Duhului Sfânt de a se pocăi, omul își închide inima față de Dumnezeu. Mulți se joacă astfel cu mântuirea lor, pierzând-o.
Dumnezeu poate să ierte omul de absolut orice păcat; dar Dumnezeu nu poate să ierte ceea ce omul nu dorește (adică în cazul acestui păcat special omul nu dorește să fie iertat, pentru că nu simte nevoia). Dispare deci orice urmă de spiritualitate care ar mai putea exista în om. Este un lucru grav, dar care oamenii nu că îl tratează cu indiferență, ci ei chiar își doresc să nu se mai simtă mustrați de Dumnezeu, adică chemați la pocăință de El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă fix ce spune. Ca hula împotriva Duhului Sfant nu va fi iertată, dar restul păcatelor da

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai exact, ce ar insemna in viata de zi cu zi, adica intr-un context plauzibil, aceasta hula? Nu cred ca se atribuie o pedepsa unica pentru un pacat care nu are loc niciodata. Eu nu am auzit pe nimeni care sa insulte Duhul Sfant. Da un exemplu credibil.

| Totenkampf a răspuns (pentru minrest):

Hula împotriva duhui sfânt adoptând aici un punct de vedere creștin reprezintă renunțarea la moralitate. Nu are treabă cu ceva atât de trivial și temerar precum înjurăturile din viața de zi cu zi, pentru că da, înjurăturile împotriva duhului sfânt nu sunt cele mai uzuale folosite în viața de zi cu zi.

Să-ți dau un exemplu pe schema Briciul lui Occam: un criminal care nu are mustrări de conștiință (comportament tipic de obicei al celor în serie) comite hulă împotriva duhului sfânt pentru că izgonește orice fel de posibilitate de mântuire atunci când liberul arbitru conferit prin naștere înclină balanța în partea insidioasă.

| Totenkampf a răspuns (pentru anonim_4396):

Și când Iisus zice în Matei 10:34-39:

"Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa și pe noră de soacra sa. Și omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui. Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine și cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Cine nu-și ia crucea lui și nu vine după Mine nu este vrednic de Mine. Cine își va păstra viața o va pierde și cine își va pierde viața pentru Mine o va câștiga." tot literalmente trebuie interpretat? laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Totenkampf):

Nu.

| minrest a răspuns (pentru Totenkampf):

Multumesc pentru raspuns, draga Totenkampf. In economia mantuirii crestine, rolul Duhului Sfant este de a convinge omul ca Isus este filul lui Dumnezeum Dumnezeu el insusi si ca credinta in Acesta poate mantui. Deasemenea, Duhul Sfant convinge omul de pacat, ca in exemplul dat de tine. Acuma, hai sa folosim Briciul lui Occam, propus de tine: Ce rost are convingerea de pacat, pentru cine nu crede ca a pacatuit? Intai omul trebuie sa recunoasca ca Isus este domn, apoi admite notiunea crestina de pacat, si abia apoi are sens sa fie convins de pacatul lui. Asa ca, in viziunea autorului crestin, hula impotriva Duhului Sfant este necredinta in Isus, a carui divinitate este ''dovedita'' de Duhul Sfant, in constiinta omului. Autorul ii ameninta, in felul asta, pe toti cei ce nu cred in Isus, ca nu vor fi iertati niciodata, deoarece ar fi hulit, in felul asta, impotriva Duhului Sant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Totenkampf):

Păcat că nu cunoști Biblia. Versetul de mai sus e din Matei 12:31, dar hai sa citim contextul. Fariseii, când au văzut ca Domnul Isus scoate dracii din oameni, au zis ca ii scoate cu Beelzebul, domnul dracilor iar Domnul Isus a spus ca ii scoate cu Duhul Sfant. Deci fariseii au spus ca Duhul Sfant e Beelzebul, domnul dracilor. De asta vorba lor a fost catalogata drept hulă, ptc L au făcut pe Duhul Sfânt domnul dracilor. Prin urmare, trebuie interpretat literalmente acest verset. Probabil că are și un alt înteles dar nu o sa stau sa dezbat cu tine teme biblice ptc nu cunoști și nu trăiești Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Un exemplu e chiar cel din Biblie, de dinaintea versetului menționat în întrebare. Versetul menționat e Matei 12:31 și contextul e următorul: fariseii, când au văzut ca Domnul Isus scoate dracii din oameni, au zis ca ii scoate cu Beelzebul, domnul dracilor iar mai apoi Domnul Isus a spus ca ii scoate cu Duhul Sfant. Prin urmare, fariseii au spus ca Duhul Sfant e Beelzebul, domnul dracilor