| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce înseamnă expresia:" Dacă cei morți sunt eliberați din trup și sunt deja în cer, cum se face că morții înviază deja în trup la venirea lui Iisus ieșind din morminte?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E unica doctrină absurdă din Biblie?

| anonimg a răspuns:

Fizic, un om ori este mort, ori este viu. Nu poate exista în același timp în ambele tabere.

Deci dacă omul este mort, atunci este mort; poate chiar țărână.
El va fi înviat în ziua hotărâtă de Dumnezeu: fie în trup de slavă, nemuritor, pentru viața veșnică; fie în același trup care l-a avut mai înainte, pentru judecată și moarte veșnică.

Morții nu învie când sunt introduși în morminte sau incinerați; ei nu sunt duși nici în cer nici în iad(adică moarte veșnică).

Biblia spune că vor avea loc 3 învieri.
Prima înviere va fi a celor ce vor fi mântuiți. Împreună cu aceștia vor fi înviați și aceia dintre cei răi care au participat în mod efectiv la răstignirea Fiului lui Dumnezeu.
Apoi a treia înviere va fi după o mie de ani a celor răi, atunci când sfinții vor coborî pe pământ în cetatea Ierusalimului. Atunci cei răi vor fi judecați și împlinită în dreptul lor sentința de trecere în neființă pentru totdeauna, fără posibilitatea de a mai putea fi înviați.

Cartea "Tragedia veacurilor" oferă o înțelegere ușoară a cursurilor evenimentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e un subiect pe care nici eu nu îl cunosc atat de bine, dar totuși am citit despre viata de apoi și din Biblie și din alte cărți și am și auzit mărturii de ale unor oameni care au fost în moarte clinică. Ceea ce am înțeles eu pana acum e că oamenii care sunt mântuiți după ce mor nu merg direct în rai, ci așteaptă învierea morților ca să meargă toți împreună în rai. Adică în 1 Tesaloniceni 4:13-17 este descris momentul învierii din morți. În versetul 16 scrie ca întâi vor învia cei morți în Hristos și în versetul 17 scrie ca apoi cei vii (care vor fi rămas) vor fi răpiți împreună cu cei înviați și Îl vor întâmpina pe Domnul în văzduh și astfel vor fi totdeauna cu Domnul. Deci toți vom merge odată, împreună în rai, asta ar însemna că cei morți nu sunt deja în rai. Dar, după cum am spus, nu stăpânesc atât de bine acest subiect, dar, în lumina Scripturii, asta înțeleg eu.

| Pocait01 a răspuns:

Cine te-a mintit ca sunt deja in Cer?

Este scris in 1Tes. 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos."

Sufletele lor sunt coborâte din Cer să fie omorâte și iar înviate? Că din morți este menționat că învie: "vor învia cei morți".

| Valik322 a răspuns:

Inviaza in capul ala sec al indoctrinatilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valik322):

Mai vedem noi

| Pocait01 a răspuns (pentru Valik322):

Și tu vei învia: "Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieții a fost aruncat în iazul de foc."

Și tu ai fost creat după chipul, asemănarea lui Dumnezeu și ai Duh din Duhul Său, chiar dacă nu l-ai păstrat curat pentru că nu ai putut să o faci singur(Atunci, Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururea în om, căci omul nu este decât carne păcătoasă).

Dar uite o veste bună: El a venit pe pământ să-L poți cunoaște și să te învețe cum să fii om așa cum ai fost creat să fii, onorabil, veșnic. Ba mai mult, este și acum cu tine prin Duhul Său(Ioan 14:26, 1Ioan 2:20, 27) să te învețe și îndrume, să te ajute și să te curățească de lucrurile pe care le consideri necesare dar sunt greșite și te întinează, dezonorează, degradează pe tine ca om. Trebuie doar să-ți dorești și însuși Dumnezeu îți vine în ajutor prin Duhul Său. Nu oricine ci chiar Dumnezeu. Nu crezi? Îndrăznește, testează pe pielea ta dacă Dumnezeu este cu tine, cu noi sau nu pentru că este scris! "Cereți, și vi se va da; căutați, și veți găsi; bateți, și vi se va deschide." Dar să te împotrivești este altceva.

Vestea bună este că El a făcut totul, a murit pentru tine ca tu să poți să trăiești fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru.