Întrebare recomandată | Rrrabit a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu o lista de carti ce trebuie sau merita citite in primii ani de studiu cu referire la: psihologie(in primul rand), filosofie si logica, in afară de manuale? Va rog sa specificati categoria. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Eu am fost de asemenea pasionat de aceste categorii cognitive.Am citit manuale, m-au indrumat spre o mare categorie de carti.Am constatat ca au valoare urmatoarele:
Immanuel Kant:Logica(are si Logica Transcedentala)
F. Nietzsche(are o lista intreaga, dar as incepe cu miturile importante -'Nasterea Tragediei Grecesti).
(asta a fost filozof al esteticii, are elemente de psihologie).
S. Freud-destul de depasit, dar nu strica sa-l frunzaresti.(psiholog-ma rog-psihanalist).
Mai este (cel mai tare psiholog-psihiatru din cati am citit, un om de o cultura universala nemaiintalnita pana in ziua de azi-asa imi pare si acum), un elvetian :Carl Gustav Jung.
Tot ce a scris, inclusiv memoriile! Asta este fabulos!
Apoi Kant (ambele Kritici), logician, se dizolva in cam toate categoriile:filozofie, logica, psihologie).
Greu de citit, te avertizez, odata intelesi, restul e maculatura.
.