| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Pentru clasa a 12 a, stiinte ale naturii, bacalaureat, imi poate spune cineva ce carti trebuie citite la romana? O lista ar fi de ajutor. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

1. Mihai Eminescu-Luceafărul sau Floare albastră(poezie romantică). Dacă le studiezi pe amândouă, o poți alege pe cea care îți place mai mult.
2. George Bacovia-Plumb/Lacustră(poezie simbolistă)(de obicei Plumb, dar e o poezie scurtă pe care n-are sens s-o citești acum, pentru că până la explicațiile profesorului, nu o să înțelegi nimic din ea)
3.Lucian Blaga-Eu nu strivesc corola de minuni a lumii(poezie expresionistă)
4.Nichita Stănescu-Leoaică tânără, iubirea(poezie neomodernistă)
5. Tudor Arghezi-Testament sau Flori de mucigai(poezie modernistă), de obicei se studiază Testament
6.Ion Barbu-Riga Crypto și lapona Enigel sau Joc secund(poezie modernistă)
7.I. L. Caragiale-O scrisoare pierdută/D'ale carnavalului(comedie). A doua se studiază destul de rar.
8.Marin Sorescu-Iona(teatru postbelic, parabolă). La fel ca în cazul poeziei Plumb, citește-o în preajma lecției de la școală, că din asta chiar nu o să poți înțelege ceva laughing
9.Ion Creangă-Povestea lui Harap-Alb(basm cult)
10.Ioan Slavici-Moara cu noroc(nuvelă realist-psihologică)
11.Liviu Rebreanu-Ion(roman realist-obiectiv)
12. Mihail Sadoveanu-Baltagul(roman tradițional). Hanul Ancuței nu îți trebuie pentru BAC.
13.Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război sau Patul lui Procust(roman subiectiv, al experienței, psihologic-în categoriile astea se încadrează Ultima noapte, de aceea se studiază frecvent)
14.George Călinescu-Enigma Otiliei(roman balzacian)
15.Marin Preda-Moromeții(doar primul volum; ambele volume sunt pentru profilul uman).
Mai sunt Titu Maiorescu și Eugen Lovinescu, dar garantez că nici 1% dintre elevi nu-i învață pentru BAC. Când o să-i studiezi, o să înțelegi de ce. Dacă am uitat vreun autor, să mă corecteze cineva.
În afară de operele enumerate mai sus, mai poți studia și altceva, precum: Mara(Ioan Slavici), Maitreyi(Mircea Eliade), La țigănci(Mircea Eliade), Pădurea spânzuraților(Liviu Rebreanu), dar și altele, în funcție de profesor. Pe astea le-am făcut eu în plus, nu știu în alte licee cum e.

| Iuliana186 a răspuns (pentru anamariarot):

E pentru bac Hanu Ancutei.
Depinde de profesor ce face la clasa.

Cat despre Morometii, eu la real am facut ambele volume

| anamariarot a răspuns (pentru Iuliana186):

Am făcut și eu Hanul Ancuței, dar nu e pentru BAC; nu se (mai) cere povestirea. Nu tot ce se face la clasă e pentru BAC :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://diez.md/......ra-romana/
Ai aici lista cartilor

| Iuliana186 a răspuns:

-Povestea lui Harap-Alb(Ion Creanga)
-Hanu Ancutei sau Baltagul(Mihail Sadoveanu)
-Ion(Liviu Rebreanu)
-Enigma Otiliei(George Calinescu)
-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi(Camil Petrescu)
-Moara cu noroc(Ioan Slavici) -Morometii(ambele volume) (Marin Preda)
-Iona( Marin Sorescu)
-O scrisoare pierduta(I.L. caragiale)
- Alexandru Lapusneanul ( costache negruzzi)

Si bineinteles poeziile

| Dennnn a răspuns:

La poezii ai urmatoarele:
-Testament sau Flori de mucegai (Tudor Arghezi)
-Leoaica tanara iubirea (Nichita Stanescu)
-Luceafaru si Floarea albastra (Eminescu)
-Riga Crypto sau Joc secund (Ion Barbu)
-Plumb (Bacovia)
-In gradina Ghetsemani (Vasile Voiculescu) sau Aci sosi pe vremuri (Ion Pillat) -pentru traditionalism.

dar daca te apuci acum, mai bine lasa happy

| Iuliana186 a răspuns (pentru Dennnn):

Mai este si "Eu nu strivescu corola de minuni" de Lucian Blaga

| ςгเรtเภยкค explică (pentru Dennnn):

Acum voi trece a 12 a, am citit o parte dintre ele deja si vreau sa stiu ce mai am de lecturat in aceasta vara. happy