| DaniTDCI a întrebat:

Care e definitia definitiei?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te plictisesti? Du-te si da zapada din fața blocului curtii unde stai ca primaria dă amenzi proprietarilor care nu i si curață zăpada din fața casei.Sau blocului unde locuiesc.

| DaniTDCI explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pan' la urma cu ce ma ajuta raspunsul tau?

| AwGenetix a răspuns:

Explicarea, printr-o formula exacta, a sensului unui cuvant sau proceduri.

| Jakye a răspuns:

Salut,
Definiția este operația logică prin care se stabilește conținutul unei noțiuni.

| Jouliete a răspuns:

Definitia este enuntul prin care se precizează însușirile unei noțiuni cu scopul înțelegerii ei (in definitie se fac cunoscute caracteristicile si rolurile noțiunii).

| SecretDarky a răspuns:

DEFINÍȚIE, definiții, s. f. Operație de determinare a însușirilor proprii unui lucru, unei noțiuni etc.; enunțul prin care se exprimă această operație. ◊ Expr. Prin definiție = prin însăși natura lucrului, decurgând în mod necesar din totalitatea notelor sale caracteristice. – Din fr. définition, lat. definitio.