| Cumica a întrebat:

Am si eu o intrebare!
Care este definitia definitiei?
laughing
Funda maree celui care stie rapunsu` laughing

Răspuns Câştigător
| Onu_2759 a răspuns:

Definitia este o fraza, un cuvant sau o propozitie care descrie insusirile unui cuvant. laughing
Creed. :* Fundaa`?batting eyelashes

8 răspunsuri:
| Kenny a răspuns:

Definitia este o propozitie (matematica) prin care se introduc lucruri noi.
Asta e copiata din caiet, de la ultima lectie de geometrie, nu e copy-paste de pe net, deci poti fi sigura ca asa e. laughing

| gabystar a răspuns:

Este aceeasi cu definitia defintiei definte de catre definitorrolling on the floor

| Mihaela987 a răspuns:

Definitia este propozitia sau fraza care explica ce este un anumit lucru sau proces. big grin

| EuphoricEyes a răspuns:

Definitia este un caz particular al operaţiei de determinare, ea fiind cel mai important proces logic ce precede argumentarea( raţionamentul ) şi este conditia indispensabila a argumentării corecte.laughinglaughingFunda?laughinghee hee

| Meli a răspuns:

Simplu... : Definiţia este operaţia logică prin care se stabileşte conţinutul unei noţiuni.
winking

| bubu16 a răspuns:

Definitia este o operatie cu termeni prin care precizam caracteristicile unui obiect sau notiuni pentru a deosebi obiectul respectiv de alt obiect sau o notiune de alta notiune

| n3wiBni a răspuns:

Definitie=operatie de determinare a însusirilor proprii unui lucru, unei notiuni etc.; enuntul prin care se exprimă această operatie.
Funda?

| Ge4n1n4 a răspuns:

Definitia este operatia logica prin care se precizeaza sfera sau continutul si sfera, aria de aplicabilitate si intelesul unei notiuni[ definitia de la logica, clasa a 9 ]