Întrebare recomandată | ALYN47 a întrebat:

Care este cartea sau cartile care v-au schimbat cu adevarat viata?

24 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Până acum nici una, dar nu e timpul trecut, poate Guinness Book.

| pwp a răspuns:

Nu cred ca o carte iti poate schimba viata..cate carti am citit mi-au placut si le-am recitit cu placere, dar nu mi-a schimbat in niciun fel viata.

| aliceinchains a răspuns:

"Sânge satanic", Cristina Nemerovschi. E superbă! Cu multe din părerile personajului eram deja de acord, dar e foarte bine scrisă, e frumoasă rău.
Uite, vis-a-vis de aceiași carte, o scrisoare pentru autoare: http://www.morgothya.ro/scrisoare-de-la-un-cititor.html Cum a spus și ea, foarte frumoasă.

| michelia a răspuns:

N-am avut nici o revelatie existentiala citind vreo carte anume si nici vreo cotitura in traseul meu.
Sint insa destule carti care mi-au dat teme de gindire, care m-au facut sa visez, sa ma entuziasmez, care poate m-au tulburat sau pur si simplu mi-au placut si atit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu citesc, dar ma intereseaza cartile online( cu origami grele) Works of Satoshi Kamiya

| rutanklan a răspuns:

Abecedarul.

| blueheart a răspuns:

Cand eram mica mi-a placut "Cuore, inima de copil", e o carte minunata pe care ar trebui sa o citeasca orice copil. Mai tarziu mi-a placut "Mataniile" de Florence L. Barclay, o poveste minunata de dragoste. Nicio carte nu mi-a schimbat viata. Viata ti-o traiesti, o simti. Cartile ti-o fac mai frumoasa. Nu as putea trai daca nu as asculta muzica sau nu as citi macar o carte-doua pe saptamana. Sunt doua lucruri care fac viata mai frumoasa. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Iunona a răspuns:

Mizerabilii de V.Hugo. Te face sa vrei sa devi un om demn si bun. Mos Goriot( Balzac) iar mi-a placut, am plans la ea, m-a facut sa ma gandesc ce trista si batrana voi fi peste 30 de ani daca nu voi avea grija de mine insami.

| Indestructible a răspuns:

Până acum, nicio carte pe care am citit-o nu mi-a „schimbat" viața. Și nu cred că o carte poate face asta, în cazul meu. Sau poate n-am găsit cartea potrivită.

| Bogdana a răspuns:

O carte ce mi-a format si intarit conceptiile mele, asupra existentei omului, sufletului, dragostei, credintei( este putin spus) pare a fi "Ce ne spunem cand nu ne vorbim" de Chris Simion.Intr-un raport de 80% lecturarea romanului impreuna cu cateva elemente existentiale( perioade de timp asaltate de evenimente), m-au maturizat.O carte este precum un om, intelegi? Un om este capabil de a te determina sa te schimbi, fie de esti o persoana cu valori profunde, fie ca esti in curs de maturizare.Insa si o carte asemenea.Ambele ne transmit emotii, informatii, ganduri.Cartea este ecoul gandurilor autorului, scriitorului, poetului, prozatorului.

| slowswag a răspuns:

Singur pe lume

| Assu53 a răspuns:

Aaa uitasem rolling on the floor) matematica daca nu inveti rolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| greenmoon a răspuns:

Nicio carte nu imi poate schimba viata. De fapt, ar putea s-o faca, dar extrem de indirect, pentru ca pot sa acumulez/schimb/demnostrez anumite viziuni care automat, ma sustin, in viata.

| alexandruth a răspuns:

Poate abecedarul, dar cartile nu prea iti schimba viata... happy

| beyondbirthday a răspuns:

Orice carte iti poate schimba viata. Probabil cele mai sugestive sunt ''Poveste fara sfarsit'' sau ''Micul Print''. Cartile astea sunt o invitatie in lumea copilariei si a tot ce poate fi mai frumos.

| beyondbirthday a răspuns:

Nu dai funda?

| LittleEndian a răspuns:

Din fiecare carte pe care o citesc invat cate ceva, si unele chiar imi influenteaza comportamentul, stilul de viata, in sensul ca mereu gasesc cate un model de urmat (in unele privinte). Cea care mi-a placut in mod deosebit si m-a facut sa vad altfel lumea, este "The Host" - Stephenie Mayer. Pe langa faptul ca e fictiune pura, daca "sapi" mai adanc ajungi sa iti pui niste semne de intrebare cu privire la fiinta umana. M-a facut sa vad in alt mod ce ne deosebeste de un caine, de o piatra, de un copac big grin

| nicumusceleanu67 a răspuns:

Abecedarul

| nicumusceleanu67 a răspuns:

Amintiri din copilarie

| nicumusceleanu67 a răspuns:

Moara cu noroc

| OanaMeow a răspuns:

Păi cartea care mi-a schimbat viaţa este Oliver Twist. Întâmplările prin care trece sunt cu adevărat palpitante, şi te ţin cu sufletul la gură! Dacă vrei, o poţi citi, chiar ţi'o recomand.
Pa, pa.

| toshizo a răspuns:

Cele de jocsmug