| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai frumos basm care l-ati citit?

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mi-a plăcut Ion și Moromeții.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

A zis basme...

| LPCTSTR a răspuns:

"biblia"

| StrongHeart a răspuns:

Vrajitorul din Oz

| WhiteLife a răspuns:

"Micul Print" si "Calutul cocosat"-P. Ersov.

| RKBlue a răspuns:

Niciodata nu prea mi-au placut basmele...
Cu toate acestea, as zice ca un basm frumos e "Feciorul Imparatului Rosu si Imparateasa Fara-de-Moarte"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Craiasa Zapezii" de Hans Christian Andersen, "Micul Print" de Saint Exupery, iar de la Fratii Grimm imi plac "Croitorasul cel Viteaz", "Cenusareasa", "Rapunzel"; de la C.S. Lewis imi plac "Cronicile din Narnia", "Alice in Tara Minunilor" si "Alice in Tara Oglinzilor" de Lewis Carroll.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general nu-mi plac asa mult basmele, prefer cartile fantasy, sunt mai complexe.Totusi mi-au placut Povestea lui Harap Alb si Tinerete fara batranete si viata fara de moarte.

| MihaiV01 a răspuns:

Scufita Rosie si Prâslea cel voinic big grin

| Tito97 a răspuns:

Recomand cu căldură colecția de basme ale fraților Grimm. Povești una și una care îți stimulează imaginația, pline de tâlc!