| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Care este poezia voastra preferata scrisa de George Bacovia?
Ale meletonguelumb, Liceu si Strigoii!

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu sunt fan Bacovia, dar imi amintesc ca am studiat "Lacustra" in liceu. happy

De-atitea nopti aud plouind,
Aud materia plingind...
Sint singur, si mă duce un gând
Spre locuintele lacustre.

Si parca dorm pe scinduri ude,
In spate mă izbeste-un val --
Tresar prin somn si mi se pare
Ca n-am tras podul de la mal.

Un gol istoric se intinde,
Pe-acelasi vremuri mă gasesc...
Si simt cum de atita ploaie
Pilotii grei se prabusesc.

De-atitea nopti aud plouind,
Tot tresarind, tot asteptind...
Sint singur, si mă duce-un gând
Spre locuintele lacustre.

| Salontanul a răspuns (pentru dannyel86):

Si mie mi-a placut "Lacustra".

| Lukasssz a răspuns:

Liceul,cimitir al tinereții mele...

| Legion7X a răspuns:

Imi amintesc de plumb facut cu foarte mult timp in anii de scoală laughing parcă este simbolista simbolizând tristețea, apasarea sufletească etc.

Luceafarul este frumos, mi-a ramas vreo 3, 4 strofe in minte din scoala.

| Momentan a răspuns:

Regret știu toți care-l studiază pe Bacovia.

| andreea2346 a răspuns:

Cu siguranță Plumb va fi numărul 1 întotdeauna pentru mine, însă îmi place enorm și Lacustra.

| andreierdna91 a răspuns:

Urasc sa memorez poeziile, mereu am urat acest lucru. Sunt genul gandirii logice, nu acumularii de texte.
Bacovia este preferatul meu, mi-au placut 99% din poeziile lui dar preferata ramane clasica Plumb (spun clasica pentru ca toata lumea o stie sau macar a auzit de ea).

| Anonim112211 a răspuns:

Niciuna...