| Johnny25 a întrebat:

Este prezenta culoarea gri in poezia "Sonet" de George Bacovia?

2 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Nu este prezenta.

| scrigroup a răspuns:

Tematic, in Sonet" este ilustrata o lume in declin, in dezechilibru, folosindu-se din plin instrumentarul simbolismului bacovian: noaptea "uda, grea", incarcata de o materialitate lichida.

Daca consideri culoarea gri ca fiind o simbolistica a poeziei poate fi considerata prezenta.

Vezi
http://www.scrierile.com/referate/George-Bacovia/Sonet-re-rom.php