| Pufulete13 a întrebat:

Care sunt cartile voastre preferate? Ati pute sa faceti si o mica descriere( cateva cuvinte)...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gramsci- the prison notebooks e despre hegemnie si contra putere, etica de spinoza, e foarte interesant chiar daca e un afurisit, lumea ca vointa si reprezentare, thoreau-walden pentru ca e atat de frumos, huysmans-acolo, interpetarea viselor pentru ca incerc sa fac fata, tao te ching pentru ca nu poti fi nimic fara sa fii nimic, burroughs-pranzul dezgolit, wiliam james- vointa de a crede, 1984 pentru ca intelege socialismul si e avertizatoare intotdeauna, confesiunile lui rousseau pentru ca e un dragut si ale lui augustin pentru ca e genial catedata, si cartea legii lui crowley, boala de moarte a lui kierkegaard, scrisorile lui hannah arendt pentru ca ma doare stomacul cand le citesc, foamea de hamsun pentru ca e foarte placuta, christ and the homosexual si boswell, si insemnari din subterana pentru ca cere mult

2 răspunsuri:
| 50cent50 a răspuns:

Toate scrise de Jules Verne ( e genial )

| elderone a răspuns:

Seria Hyperion Cantos - Dan Simmons, despre evolutia omenirii, superconstiinta robotilor (post singularitate), metafizica, mai multe fire epice in perioade de timp diferite, dar care se intrepatrund prin time-travel
Night Angel- Brent Weeks, fantasy despre asasini, magie si decadenta umana
Seria Riverworld-Philipe Hose Farmer, toti oamenii morti din toate timpurile sunt adusi pe o planeta, fara raspunsuri, totul ca un experiment, unde se nasc noi tipuri de societati si tirani