| AvalohAlyn a întrebat:

Ce pot face în viața învățând pe cont propriu ma refer eu personal din cărți?
Am auzit de unele persoane care au citit cărți, nefăcând decât liceul ca și mine(eu am doar liceul)care au reușit în viața având parte de succes, fericire, pace interioara dar care toată "scoala" lor in afara de liceu au fost cărțile citite personal..ba mai mult știu că unii aveau 3-4 clase și au ajuns teologi respectați, vezi Părintele Ilie Cleopa dar și Ken White, fondatoarea și învățătoarea principala a adventismului de ziua a șaptea..deci e posibil că citind cărți și nefăcând facultate deloc sau scoli postliceale, cursuri etc sa ajungi sa reușești în viață? Sau macar sa ai o ocupație interesanta, respectabila? Poți să te realizezi doar citind cărți și nefăcând scoli superioare?
Adică mai bine zis te poți realiza cu ajutorul cărților citite? Asta vreau eu sa fac sa devin un autodidact folosind doar cărțile mele personale și eventual rareori internetul iar cu informația dobândită să reușesc să am o viață bună, liniștită, cu mai multă sănătate și puțin mai fericita decât acum..De asta întreb, pot cărțile schimba destine in bine și folosindu-ti in viața foarte mult pentru a avea o viață mai bună?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Poți să te realizezi doar citind cărți și nefăcând scoli superioare?"

nu te amgăi singur - alde Bill Gates (dacă ți-e gândul acolo) e unul la un miliard. Nu ești tu ăla. Fă școală, orice dar fă!

| DonEduardo a răspuns (pentru sierra1):

1) De unde stii ca nu e?
2) Ceea ce spui tu e gresit matematic. Pe Pamant sunt aproximativ 7 miliarde de locuitori, iar eu stiu ca oameni din astia sunt cel putin 88.

| sierra1 a răspuns (pentru DonEduardo):

" 7 miliarde de locuitori, iar eu stiu ca oameni din astia sunt cel putin 88. "

ce vorbești bade? ăia 88 (de unde-i fi scos tu?) sunt fără facultă, doar cu liceu? Vezi că habar n-ai?

dar ințeleg, ești vreunul dintr-ăia cu 8 clase și te vezi și tu geniu