| AvalohAlyn a întrebat:

Cate carti ati citit in toata viata? Va place cititul sau nu?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Mi-ar lua ore sa imi amintesc si sa enumar toate titlurile cartilor pe care le-am citit pana acum, dar ca numar sunt peste 100, probabil in jur de 130-140. Imi place foarte mult sa citesc, genurile mele preferate fiind mister, horror, romane politiste, drama, biografii, memorialistica, aventura, poezie, dramaturgie, iar ca subiecte ma intereseaza istoria, psihologia, filosofia, mitologia, ezoterismul, ocultismul, religia etc. Cativa autori preferati: Stephen King, E. A. Poe, Emil Cioran, A. Schopenhauer, W. Shakespeare, F. Nietzsche, George Bacovia, H. P. Lovecraft.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am citit foarte multe, nu le-am numarat, s-ar putea sa fie cca 10.000 (zece mii), atat literatura beletristica, cat si stiintifica, in special din domeniul juridic. Imi place foarte mult sa citesc, mi-a placut de mic, imediat ce am invatat sa citesc. De altfel am si o biblioteca personala de peste 1.000 de carti.

| express11 a răspuns:

Da,multe.ai dreptate, nu numarul, ci, ce inveti din lectura lor conteaza.

| Duucu a răspuns:

Beletristice, 3 carti cred. De stiinta, am citit multe, printe care si atlase sau carti in pdf.
Cititul e plictisitor, exista activitati mult mai relaxante.

| ElenaSA a răspuns:

Nu stiu exact cate am citit. Dar imi place sa-mi notez ideile din cartile pe care le citesc. Asa, notate, ma pot intoarce sa le citesc fara sa trebuiasca sa rasfoiesc intreaga carte.

| MadRaven a răspuns:

Nu cred că e aşa de important numărul. Acum un an eram eu foarte mândră de mine că deja citisem peste 100 de cărţi. Problema era că eu citisem young adult, habar nu aveam ce înseamnă literatură adevărată. Abia după ce am dat de autori gen E.A. Poe, Bukowski, Kafka, Cioran, Kundera, Joyce, Dante, Noica, Eco şi mulţi alţii am început să înţeleg că acele cărţi citite de mine erau egale cu 0. Acum citesc cam o carte pe zi, dacă reuşesc. Odată la 3-4 zile dau pe la bibliotecă.

| AnimatedSignature a răspuns:

Maxim 10.
Și nu.

| catafan a răspuns:

Pai pana in momentul de fata (58). Da imi place atunci cand sunt la munte in padure si sunt singur. Te relaxeaza si iti exersezi imaginatia.

| cristina107 a răspuns:

Imi place sa citesc dar nu mi-am notat numarul cartilor pe care le-am lecturat. Pentru mine e o modalitate foarte buna de a-mi stimula creativitatea si memoria.

| express11 a răspuns (pentru cristina107):

Ai dreptate, nu numarul, ci, ce invei din lectura lor conteaza.

| Aliendina27 a răspuns:

Buna! Eu citesc mereu! Ador cartile. Am citit foarte multe dar nu stiu exact cate. Oricum peste 150... Imi plac cartile fantasy si cele romantice. Cel mai mult! Tie ce carti iti plac?

| GabrielaCynthia a răspuns:

Am citit cam 100 de carti... Cititul este foarte relaxant si iti ajuta memoria.