| Rocklove a întrebat:

Câte pagini cititi într-o ora sau în cât timp citiți o pagina?
Eu citesc o pagina în 2-3 min. Pe ora citesc 20-30 pagini. As putea citi mai repede dar totuși trebuie sa înțeleg ce citesc. La voi cum e?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai stiu acum. Citesc doar pe net. Cand eram tanar citeam un volum pe zi. E adevarat ca nu dormeam decat 3-4 ceasuri pe noapte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de dificultatea textului și de interesul pe care îl am pentru acel text. Este preferabil să citești în ritmul în care vorbești de obicei cu voce tare, pentru ca să fii armonizat cu ritmul tău interior.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de subiectul cartii, cat timp necesita sa inteleg- si eventual sa si retin detalii.
Un roman de dragoste siropos se poate citi intr-o zi, doua, dar o carte tehnica poate necesita chiar saptamani sau luni.
Cartile sfinte ca Biblia, Coranul etc. se studiaza intreaga viata si tot se gasesc noutati in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de scris si marimea fontului. O pagina o citesc la fel ca tine, in 2 sau 3 minute. Intr-o citesc vreo 20 de pagini sau mai mult, depinde tot la fel, de cat de mic sau mare este scrisul.

| TheStrategist a răspuns:

Depinde ce carte e, cât de mare e scrisul și cât de ușor de înțeles e ceea ce scrie. Unele cărți necesită mai mult timp dacă vrei să le înțelegi.

| marin1988 a răspuns:

Cum a spus și @Bula, depinde mult de ce citești. Dacă parcurgi o carte de specialitate și vrei să înveți ceva, poate să fie un ritm mai lent, pentru a înțelege lucrurile. Dacă e vorba de beletristică, poate te captivează acțiunea cărții și citești foarte repede. Eu citesc o carte să zicem de 300 pagini A5, cu font normal, în 2 zile. Am făcut o medie, poate fi și mai mult, depinde cum stau pe ea, cât de mult vreau să o citesc.

| Theo12348495 a răspuns:

Eu nu stiu sa citezc