| anonim_4396 a întrebat:

¿Ce carte/cărți ați citit și v-a impresionat atât de mult încât să fiți " waaaaw, mai vreau "?
Ceva care v-a atins... nu știu, o carte super după părerea voastră.

15 răspunsuri:
| IneedYouAlotBabe a răspuns:

Fear the walking dead, Nicolae Guța, Freakish, Nimeni altul. Rappa, nane (recomand nane 2008), paraziții (recomand ediția paraziții - o chema). Și fai cam ăștia mai atins la suflet în pu.l.a. m.ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IneedYouAlotBabe):

Păi măăă, și Kazi Ploae? sad

| IneedYouAlotBabe a răspuns:

@_@ am uitat de el tomai ce ascultam kazi - vise triste. Și app îmi place că adineauri aveai numele "Diana" iar acum ai "Mănâncă spun" xD big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IneedYouAlotBabe):

Pff, am băgat-o ş-eu, deja tu maci nemângâieri, apăi dacă ai văzut Diana, site-ul se duce dracu cu blocatul și alte pulezuri.
Mereu am avut MănâncSăpun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-a placut foarte mult Jane Eyre, atat cartea cat si ecranizarea din 1996 happy.

| Adry05 a răspuns:

Pe aripile vantului
Rebecca
Disparitia
Elevul Dima dintr-a 7-a

| SHINeeTaemin a răspuns:

Maybe someday de Colleen Hoover a fost absolut superba.

| TheArchitect218 a răspuns:

Mi-a plăcut foarte mult "O mie nouă sute optzeci şi patru" de George Orwell. Deasemenea, romanele lui Irvin Yalom, Plânsul lui Nietzsche, Soluția Schopenhauer.

| Kiwibibilă a răspuns:

Portretul lui Dorian Grey e genială
Şi Crimă şi pedeapsă e foarte marcantă.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Am uitat de Daneza de David Ebershoff.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kiwibibilă):

Hmmm, am văzut doar filmul ''The Danish Girl'' și a fost extraordinar,
Tu l-ai văzut?
Dacă da, ce părere ai despre ecranizarea cărții? Se ridică la același nivel?

| Kiwibibilă a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm greu de spus. Cel mai mult m-a deranjat faptul ca imi imaginam pe "femeia" aia mult mai frumoasa dar in film actorul nu mi se pare bine aranjat. Nu iti da senzatia deplina ca e femeie.
Acum, trecand peste copilarii, nu, logic ca nu se ridica la nivelul cartii. In carte sunt mult mai detaliate trairile personajului si chiar sunt unele pasaje... Inspaimantatoare, mai ales cand vine vorba de operatie, in film am vazut ca se trece repede peste dar in carte explica detaliat si te implica mai mult afectiv. Si sotia lui este un personaj interesant. In carte in momentele in care plangea sau suferea nu stiu, ca fata ma marcau foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Puterea prezentului", "Un pământ nou", de E. Tolle
"Milionarul peste noapte"
"Elevul Dima dintr-a șaptea"
"Viața la țară. Tănase Scatiu.În război"
"Supă de pui pentru suflet"
Din punctul meu de vedere, o carte care mă face să plâng e o carte senzațională, iar cele care nu reușesc acest lucru, le pot numi cărți bune.

| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt multe cărţi care m-au impresionat:
Flori pentru Algernon-Daniel Keyes
Minunea- J.R. Palacio
E uşor să te iubesc- Tammara Webber (portretul iubitului m-a făcut să citesc cartea, m-a atras personalitatea şi viaţa lui descrise în carte)
Cartea lui Julian - tot de Palacio
Poţi să-ţi vindeci viaţa- Louise Hay
Culoarea sentimentelor (felul cum este scrisă şi atmosfera cărţii sunt absolut superbe)
Înainte să te cunosc (abia la jumătatea cărţii m-a prins povestea)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IneedYouAlotBabe):

Se merită să reiau "Fear the walking dead"? Ţin minte că am urmărit doar sezonul I acum vreo 2 ani şi nu mi-au plăcut efectele şi actorii. Cu TWD-ul sunt la zi pentru că este serialul meu preferat. Nation Z il urmăreşti?