| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata?
Si de ce considerati a fi preferata voastra?
Ce carte ati terminat de citit si ce urmeaza sa cititi?
Ce gen de carti va plac cel mai mult?
Recomandati-mi niste carti care v-au impresionat.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

1."Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" - David Anthony Durham.
2. Pur si simplu mi-a placut cel mai mult. Pe langa faptul ca am citit cele aproape 800 de pagini cu drag, intr-un timp foarte scurt, m-a facut sa-l indragesc intr-atat de tare pe Hannibal Barca incat lucrarea mea de licenta va fi, indiscutabil, despre el.
3. "Razboinicii lui Hitler" - Guido Knopp. Ma apuc de maine de "Al Doilea Razboi Mondial" - Anthony Beevor.
4. Cel mai mult imi plac cartile istorice. Altceva nu citesc.
5. Pe langa cele enumerate de mine mai sus, iti mai recomand si:
"Steagul Rosu" - David Priestland
"Inchizitia" - Toby Green
"Profetul Mahomed. O biografie" - B. Rogerson
"O scurta istorie ilustrata a romanilor" - Neagu Djuvara
"Marea carte a inumanitatii" - Matthew White
"O istorie a Europei" - Norman Davies
"Vietile celor 12 Cezari" - Suetonius.

Nu sunt convins ca te-am nimerit, insa mi-am facut treaba si am raspuns la intrebare happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7-a e preferata mea si va avea mereu un loc spcecial in suflet indifrent ce o sa mai citesc. Nu stiu sa-ti zic de ce, pur si simplu m-am atasat mult de personaje si am simtit fiecare emotie transmisa.
Doar ce-am terminat Crima la vicariat si PArfum de femeie si acum citesc primul volum din Mizerabilii.
Nu pot descrie genul dar oricum urasc cartile de aventuri. IRonic, ma plictisesc.
Iti recomand:
Vraciul
Invitatie la vals
Disparitia - Tess Gerristen
Verisoara mea, Rachel
Rebecca
si-n general tot ce tine de literatura clasica.

| n1445 a răspuns:

Nu am o carte preferata, am mai multe. Acum ultima data am citit Fata din tren-Paula Hawkins, e plina de surprize si pune accentul pe viata contemporana, probleme contemporane. Mi-a placut foarte mult si Celebritate-Jackie Collins, la fel, despre viata contemporana dar dintr-o alta perspectiva. Urmeaza sa citesc niste carti scrise de Radu F. Constantinescu: Filosofia sexului, Necenzurat. Imi plac cartile care au in vedere realitatea asa cruda cum este ea si cartile care iti dau de gandit, de reflectat asupra vietii, aceastea sunt niste carti care te ajuta sa te intelegi si pe tine si te fac sa iti dai seama in ce fel de lume iti place sa traiesti. Eu in aceasta lume ma refugiez cand am nevoie de o mica evadare happy