| DariusMarian03 a întrebat:

Ce carti imi recomandat sa citesc? Nu gen Baltagul sau alte chestii.
Prefer romantic,comedie,sf,horror.
Ex:Instrumente Mortale,Seria Lux
Vreau sa specificati si autorul, va rog.

5 răspunsuri:
| LoversBooks a răspuns:

Bestia de Alex Flinn. Genul: romantic

| Ade_Ade_1993 a răspuns:

The Secret Circle, Vampire Academy, Nine lives of Cloe King, The Maze Runner.

| FemeiaPisică a răspuns:

Toate cărțile de mai jos sunt niște cărți ''tinereți'' pentru generația din ziua de astăzi. Și eu prefer cărțile Young Adult.

Cărți romantice:
1. Înainte să te cunosc - Jojo Moyes (nu contează dacă ai văzut filmul, multe secvențe au fost scoase și o să descoperi alte personaje total diferite)
2. Sub aceeași stea- John Green(am văzut filmul și urmează să citesc și cartea pentru că am înțeles că este mult mai frumoasă)
3. E ușor să te iubesc - Tammara Webber (nu este o poveste de dragoste siropoasă și are mult suspans, iar acțiunea are loc la colegiu)
4. Slam- Colleen Hoover (este o carte căutată, eu încă aștept să fie pe stoc ca să o cumpăr)
5. Fără speranță - Colleen Hoover (carte romantică lacrimogenă)
6. Eleanor și Park- Rainbow Rowell (dragoste adolescentină, o carte plăcută mie pentru că povestea este foarte drăguță și puțin cam tristă)
7. Toate acele locuri minunate-Jennifer Niven(Am citit carte în câtva zile și m-a făcut să lăcrimez, are multă acțiune și este bine structurată)
8. Jurnalul unei iubiri - Nicholas Sparks
9. Ultimul cântec- Nicholas Sparks
10. Jurnalul unui adolescent timid-Stephen Chbosky( nu este neapărat romantică, dar este o lectură foarte fresh și te face să te atașezi de personajul principal)

Horror:
1.Carrie- Stephen King (cartea este ieftină și o recomand pentru povestea ei)
2.Cimitirul animalelor- Stephen Kin
3. Doctor Sleep- Stephen Kin(cartea este în română chiar dacă titlul este în engleză)

SF:
Jocurile foamei vol.1, 2 și3(trebuie să ai starea necesară să le citești ca să îți intri în atmosferă) Eu am toate cele 3 volume și urmează să le citesc.

| Adry05 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7-a, Invitatie la vals - Mihail Drumes
Domnisoara Christina, Nopti la Serampore, La tiganci, Maitreyi - Mircea Eliade
Enigma Otiliei - George Calinescu
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Rebecca, Verisoara mea Rachel - Daphne de Maurier
Fantoma alba de la Kioto (nu mai stiu autoarea)
Disparitia- Tess Geristen
Luminile sudului, legaturi de familie - Danielle Steel
Singur pe lume - Hector Malot
Maestrul papusar

| basketball16 a răspuns:

Carti de la: Gillian Flynn, Agatha Christie, Stephen King, John Green.