| Denisalala a întrebat:

Ce carti imi recomandati de citit? Sa fie interesante, foarte interesante, chiar. PS: am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu sunt pasionat de SF si iti pot recomanda unele din cele mai bune carti de gen, in afara de binecunoscutele Dune si seria Cantec de Gheata si Foc (Urzeala Tronurilor)

Vernor Vinge - Foc in adanc
Arthur C Clarke - Sfarsitul copilariei (una din cele mai bune)
Arthur C Clarke - Rendez-vous cu Rama (despre intalnirea fantastica a oamenilor cu o nava spatiala aparent moarta si aflata in deriva prin sistemul solar)
Philip K Dick - Furnica electrica ( cartea e de fapt o colectie de mai multe povestiri sf)
Philip K Dick - Ubik (despre teoria conspiratiei si realitatile paralele)
Philip K Dick - Timpul dezarticulat
George R R Martin - Zburatorii noptii
Alastair Reynolds - Cainii de diamant, Zile pe Turcoaz
Greg Egan - Scara lui Schild (cam greu de digerat datorita exprimarilor cu termeni matematici si fizici dar eu am trecut peste si se poate intelege fara probleme povestea de baza. Un accident teribil creeaza un novo vid care ameninta sa inghita universul existent)
Alfred Bester - Omul demolat

Toate cartile mentionate mai sus sunt citite deja, le-am cumparat de la Nemira si mai am si alte titluri pe care inca n-am apucat sa le citesc.

Mi-am luat de exemplu intreaga colectie Cantec de gheata si foc, 5 carti din care face parte si primul volum - Urzeala tronurilor, precum si aproape intreaga colectie Dune pe care de asemenea ti-o recomand, ma tem insa ca sunt foarte multe carti si poate ar fi bine sa le citesti peste cativa ani, sunt 6 volume initiale plus Dune 7, 6 volume serie scrise de fiul autorului si inca vreo 4 sau 5 suplimentare. Deci cu Dune e de munca, insa poti citi pentru inceput doar seria originala de 6 volume.

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Citeste Jules Verne, Mark Twain. Si in general, aproape orice happy orienteaza-te totusi spre cartile din programa scolara, o sa-ti prinda bine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca iti place science fiction-ul da-mi un reply si iti recomand cateva din cele mai bune titluri, in afara de cele arhicunoscute.

| Denisalala explică (pentru AlexanderAdrian):

Da,imi plac cartile SF

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Denisalala):

Eu sunt pasionat de SF si iti pot recomanda unele din cele mai bune carti de gen, in afara de binecunoscutele Dune si seria Cantec de Gheata si Foc (Urzeala Tronurilor)

Vernor Vinge - Foc in adanc
Arthur C Clarke - Sfarsitul copilariei (una din cele mai bune)
Arthur C Clarke - Rendez-vous cu Rama (despre intalnirea fantastica a oamenilor cu o nava spatiala aparent moarta si aflata in deriva prin sistemul solar)
Philip K Dick - Furnica electrica ( cartea e de fapt o colectie de mai multe povestiri sf)
Philip K Dick - Ubik (despre teoria conspiratiei si realitatile paralele)
Philip K Dick - Timpul dezarticulat
George R R Martin - Zburatorii noptii
Alastair Reynolds - Cainii de diamant, Zile pe Turcoaz
Greg Egan - Scara lui Schild (cam greu de digerat datorita exprimarilor cu termeni matematici si fizici dar eu am trecut peste si se poate intelege fara probleme povestea de baza. Un accident teribil creeaza un novo vid care ameninta sa inghita universul existent)
Alfred Bester - Omul demolat

Toate cartile mentionate mai sus sunt citite deja, le-am cumparat de la Nemira si mai am si alte titluri pe care inca n-am apucat sa le citesc.

Mi-am luat de exemplu intreaga colectie Cantec de gheata si foc, 5 carti din care face parte si primul volum - Urzeala tronurilor, precum si aproape intreaga colectie Dune pe care de asemenea ti-o recomand, ma tem insa ca sunt foarte multe carti si poate ar fi bine sa le citesti peste cativa ani, sunt 6 volume initiale plus Dune 7, 6 volume serie scrise de fiul autorului si inca vreo 4 sau 5 suplimentare. Deci cu Dune e de munca, insa poti citi pentru inceput doar seria originala de 6 volume.

| Cronki a răspuns:

Tot ce'ti cade in mana. In fiecare saptamana cate o carte, la sfarsitul anului ai 40 carti citite!
"+/-"

| OmuFoarfeca a răspuns:

Franz Kafka-Metamorfoza, Procesul, Castelul, Fochistul.

| Kaℓi a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Cam greu, pentru 14 ani! happy

| OmuFoarfeca a răspuns (pentru Kaℓi):

Mda,desi Metamorfoza nu e asa grea...

| catalin112 a răspuns:

Pai poti citi :
Ion
Patul lui Procust
Danila Prepeleac
Alexdandru Lapusneanu
Toate aceste carti sunt extreme de captivante si interesante big grin

| AlexMaI a răspuns:

Harry Potter 1. O mie şi una de nopţi

2. Povestea tăietorului de bambus

3. Povestea lui Genji

4. Cronica celor trei regate

5. Marginea apei –

6. Măgarul de aur –

7. Tirant Blanc –

8. La Celestina –

9. Amadis de Gaula –

10. Viaţa lui Lazarillo de Tormes

11. Gargantua şi Pantagruel

| askar a răspuns:

Te intereseaza siropuri de zahar ars si rozomovisme? romane polițiste? romane fantasy cu magie, vrajitori si dragoni? romane psihologice? sf-uri?