| afrodita3333 a întrebat:

Ce carti imi recomandati(orice gen)? Lectura de placere nu pentru scloala, am 17 ani.

Răspuns Câştigător
| deea27andreea a răspuns:

Buna, eu iti recomand cateva carti care le-am citit si mi-au placut foarte mult (nu sunt pentru scoala) :
-Departe de lumea dezlantuita->Thomas Hardy
-Promisiune mincinoasa->Howard Roughan
-Cutia cu bomboane otravite->Anthony Berkely
-Iubita locotenentului francez->John Fowles
-Logodnicii->Alessandro Manzoni
-Ingeri si demoni->Dan Brown
-Ben Hur->Lew Wallace
-Bel-Ami->Guy de Maupassant
-Vraciul.Profesorul Wilczur->Tadeusz Dolega-Mostowicz(sunt 2 volume, dar se merita citite)
-Crima in Orient Express->Agatha Christie
-Laleaua neagra->Alexandre Dumas
-Moartea lebedei->Ion Grecea
-Pulbere de stele->Neil Gaiman
-Cismigiu & Comp->Grigore Bajenaru
-Buna dimineata, baieti!->Grigore Bajenaru
-Cartea Mironei->Cella Serghi
-Lorelei->Ionel Teodoreanu
Sper ca te-am ajutat si iti doresc lectura placuta! Funda?!?

10 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu ai spui cam ce domeniu, ca si lectura de placere are multe directii, asa ca indraznesc niste mari clasici ai romanului de dragoste, daca nu le-ai citit pana acum:
Cartea nuntii, de George Calinescu
Amantul domnei de Chaterley, de D. H. Lawrence
Maitreyi, de Mircea Eliade
Orasul cu salcami, de Mihail Sebastian
Invitatia la vals, de Mihail Drumes
Mataniile, de Florence L. Barclay
Gran Canaria, de A. J. Cronin
Si daca vrei ceva de-a dreptul halucinant (nu de dragoste), Magicianul, de John Fowles
Lectura placuta! happy

| هوراس a răspuns:

Pai ai putea citi hanul ancutei de Mihail Sadoveanu, este destul de simpatica cartea are mai multe povesti in ea, acum nu stiu gusturile tale dar ti-o recomand big grin

| Teooooooo a răspuns (pentru هوراس):

17 ani, nu perntru scoala, remember?

| Nicoleth a răspuns:

Twilight
Jurnalele Vampirilor
Micutele mincinoase
Nu plange sub clar de luna
Casa Nopti
Lupii din Mercy Falls de Maggie Stiefvater
Eve de Anna Carey
Blestemul din Swoon - Nina Malkin

| AndradaE a răspuns:

Depinde de ce fel de carti iti plac. Eu am citit Dracula si mi-a placut. Poti incerca Singur pe lume, Robinson Crusoe sau carti de Jules Verne. happy

| nonameih0000 a răspuns:

Tobe, fete si placinta periculoasa. e cea mai faina carte posibila. Sentimentala si funny in acelasi timp. Apoi mai sunt:
13 plicuri albastre
Pobby si Dingan

| mizantropuldinmine a răspuns:

Balzac, stendhall, dostoievski, tolstoi, clasici romani, opzecisti -sunt o gramada
p.s. hanu ancutei se studiaza la scoala

| IamFantastic a răspuns:

Uita-te la anime!

| BiancaaaO a răspuns:

Ultimul cantec de Nicolas Sparks :D
http://www.elefant.ro/......68169.html

| CryWithM3 a răspuns:

Bun ai 17 ani poti citi gen:Hanu Ancutei,Neamul Soimarestilor Zodia Cancerului Creanga de aur astea doua sunt scrise de Mihai Sadoveanu sau Marele Nate de Lincoln Peirce, Jurnalul unui pustiu de Jeff Kinney daca vrei sati amintesti de copilarie, Pulbere de Stele de Neil Gaiman, Legendele Olimpului zeii de Alexandru Mitru, Balade Vesele si Triste de George Topîrceanu acum cum decizi tu BAFTA!