| Denisa_Vlaciu_1983 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc in vacanta mare, pentru clasa a 6 -a?
Eu ma gandeam la |Cuore si Singur pe lume.
Astept sugestii.

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Incearca La Medeleni de ionel teodoreanu, precum si Ulita copilariei.
ti-as recomanda si Winnetou de karl may, o carte de aventura ce s-a bucurta de un succes formidabil.

pentru ceva si mai interesant, poti sa te apuci de Cronicile Wardstone de joseph delaney.aici ai de citit 9 volume, dar merita, te asigurwinking

LECTURA PLACUTA!

6 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Citeste 2000 De Leghie sub Mari sau Harry Potter.

| KateMiddleton a răspuns:

Pai,eu am terminat clasa a 6-a si de la inceputul verii am citit toata seria de carti Harry Potter si am de gind sa incep Sherlock Holmes

| BellaAndreea a răspuns:

Buna! Pai cartile 'Cuore' si 'Singur pe lume' sunt foarte bune! Ti-as recomanda sa citesti si carti de aventura, cum ar fi 'Ciresarii' de Constantin Chirita si 'Toate panzele sus!' de Radu Tudoran. De asemenea poti citi si romane scrise de Jules Verne(cred ca am exagerat putin cu romanele).

| Amy1 a răspuns:

Buna. Am citit Cuore si Singur pe lume cand aveam cam 12 ani. Si mi/au placut mult atuci, si acum inca imi mai plac. Iti pot recomanda cateeva carti pe care le-am citit tot atunci si care mi-au placut.
-Colt Alb, a fost prima carte de care m-am atasat. Inca o ador.
-Robinson Crusoe este o alta carte minunata!
-Comoara din insula,
-Cartea junglei 1 si 2,
-Print si cersetor,
-Aventurile lui Huckleberry Finn,
-Minunata istorie a lui Nastratin Hogas
-O calatorie spre centrul pamantului
-Harry Potter
-La Medeleni
-Ciresarii
-Toate panzele sus
-Morometii
-Minunata călătorie a lui Nils Holgerson
-Marile speranţe
-Robin Hood
-Cei trei muşchetari
-Vrăjitorul din Oz
-Charlie si Fabrica de ciocolata
-Miraculoasa calatorie a lui Edward Tulane
-Razboiul limonadei
-Cronicile din Narnia.
Cam astea au fost. Daca imi mai amintesc mai scriu.

| Raluca15Elena15 a răspuns:

Buna! Sugestiile mele sunt:
- Fetita celei de-a sasea luni de Moony Witcher
- Carti politiste de Agatha Cristei sau Rodica Ojog- Brasoveanu
- Codul lui DaVinci
- Viata lui Stefan cel Mare de Mihail Sadoveanu
- Ocolul pamantului in 80 de zile de Jules Verne
- Insula misterioasa de Jules Verne

| Denisa_Vlaciu_1983 explică:

Multumesc tuturor! Si da, ador print si cersetor, singur pe lume si Heidi!