| Ho1 a întrebat:

Ce carti online,imi recomandati sa citesc, sunt clasa 6?

9 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Colt-Alb"- Jack London
"Lassie se intoarce acasa"- Eric Knight
"Fram, ursul polar"- Cezar Petrescu
"Ciresarii"- Constantin Chirita
"Micul print"-Antoine de Saint-Exupuy
"Doi ani de vacanta"- Jules Verne (sau orice alt roman al lui Verne)
Totusi, iti recomand sa mergi la biblioteca si sa imprumuti cartile astea sau orice vrei tu, nu sa le citesti online, pentru ca e obositor, iti da dureri de cap si de ochi sa stai ore intregi in fata calculatorului si sa citesti carti si iti si pliseste placerea aia de atine o carte in mana si a simti mirosul de tus al ei (eu desi sunt lector pasionat, nu am citit nimic online, nu pot sa ma privez de placerea de a citi direct cartile)
Lectura placuta orice ai alege, mult succes la scoala si o primavara frumoasa iti doresc!

| HermioneLove a răspuns:

În primul rând să știi că nu e sănătos să citești online.Mai bine dă o fugă până la bibliotecă și ia cărțile.Și sunt tot clasa a VI-a și îți recomand:Harry Potter(sunt 7 volume și sunt absolut superbe), Cronicile din Narnia(tot 7 volume),Black Beauty,Anne de la Green Gables,Pipi Sosetica, Oscar și tanti roz, Micul Prinț(asta nu prea mi-a plăcut ce-i drept), Alice în țara minunilor(mă rog poate că pe asta ai și citit-o deja), O Serie de evenimente nefericite-Lemony Snicket(sunt 13 volume dar eu am citit doar 4 nu erau restul la bibliotecă straight face,Jurnalul unui puști/Însemnările unei puștoaice,Faceți cunoștință cu Lola,Aquamarin,Matilda,Charlie și fabrica de ciocolată, Paula, Amy și frați ei, Prinț și Cerșetor, James și piersica uriașa etc.Eu le-am citit pe toate cele enumerate și mi-au plăcut foarte mult.Ți le recomand cu căldură pe toate kiss

| Weider a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa citesti carti online, pentru ca afecteaza ochiul si nu poti citi pana la capat, mai bine iti iei de la librarii, e mult mai relaxant decat sa citesti de pe monitor dintr-o pozitie incomoda, mai bine o carte in mana si stai pe fotoliu.

| mihaelutzamy a răspuns:

Carti mai usoare, nuvele.Amintiri din copilarie, poti citi Mara, Alexandru Lapusneanul, Moara cu noroc.Balta alba.Si daca vrei romane:Baltagul, Maytrei, padurea spanzuratilor, morometii.astea te vor ajuta in viitor.nu uita. dupa ce citesti scrie rezumatul la ceea ce ai citit pentru a te ajuta pe viitor. funda?

| marianvranceanul1 a răspuns:

Nu e bine.Astea trebiue citite cand esti in clasa a 7 a su a 8a.

| CarlyZ a răspuns:

"Patul lui Procust"~Camil Petrescu
"Domnișoara Christina"~M. Eliade
"Maitreyi" ~M. Eliade
"Ion"~Liviu Rebreanu
"Baltagul"~M.Sadoveanu

Dacă poți să le citești și mai ales să le înțelegi, ar fi perfect, te vor ajuta si în viitor!

Site:http://www.scribd.com/

Bisous!

| DreaMiss a răspuns:

Cartile lui Jules Verne, sunt de aventura si mie mi-au placut extrem de mult- Insula Misterioasa, Burse de calatorie. De asemenea, mie imi plac mult cartile din seria Twilight.

In schimb, nu iti recomand sa citesti carti pe net, mai bine le cumperi happy

| AlexandraHEI a răspuns:

TOP 5 CELE MAI MISTO" CARTI:
Colt Alb
Ciresarii
Micul print
Doi ani de vacanta
13 plicuri albastre