| numaiuna a întrebat:

Ce cărți și ce autori ar trebui să citesc ca să îmi îmbogățesc vocabularul și să ajung la acel stadiu în care să inventez?

7 răspunsuri:
| Bercea2k17 a răspuns:

Pentru a.ti imbogati vocabularul citeste carti de: MIHAI EMINESCU; ION CREANGA; TUDOR ARGHEZI...Dar cea mai buna carte pe care am citit.o a fost Morometii de Marin Preda. BAFTA!

| mihmih2604 a răspuns:

Citește Jane Eyre de Charlotte Bronte. Te asigur că te va ajuta. Eu după ce am citit-o am devenit practic alt om, incer să semăn măcar cit de putin cu personajul principal.

| Pabibabum09 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, fiecare autor are ceva al lui - acea nota de originalitate (atat timp cat nu plagiază lucrările altora) care te inspira in diferite moduri! Nu exista o lista definitiva si obligatorie cu autorii care iti formeaza cariera artistica de exemplu, iata un top al meu cu cărțile citite in luna iulie :

https://cevadoarnou.blogspot.ro/2017/07/favoritele-lunii.html?m=1

Te poti inspira de aici de cativa autori!
Sper ca te-am ajutat! happy

| utilizatorcim a răspuns:

Dacă vrei sa înventezi tu idei pentru carti ar trebui sa citesti autori de tot felul. În special literatura contemporana pentru a te obisnui cu felul lor de a scrie. E bine să înțelegi ce fel de cărti prind la public în zilele noastre. Nu are rost să imiți exprimările mirobolante ale lui Eminecu sau ale lui Creangă. Și mai ai nevoie și de talent.

| marian5946 a răspuns:

Încearca sa citesti carti de dezvoltare personala.

| suntsuper a răspuns:

Incepe cu clasicii. Uite aici o lista lunga, e in engleza dar nu e greu sa gasesti titlurile in romana
https://www.goodreads.com/......Least_Once

| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Daca vrea sa ajungi in acel stadiu in care sa "inventezi" (asa ca mine happy ) poti citi carti SF sau Fantasy/Thrillere. Iti recomand seria "The maze runner(Labirintul)" de James Dashner---"Evadarea", "Incercarile focului", "Tratament Letal", "Ordin sa ucida", "Cod:Arșița". Eu pur si smplu le ador pe astea! Poti incerca si "Fata din tren" de Paula Hawkins. Pentru imbogatirea vocabularului poti citi carti ale scriitorilor romani, gen "Pe drumuri de munte" de Calistrat Hogas sau "Mara" de Ioan Slavici happy