| mastadont a întrebat:

Ce cărți v-au impresionat?
Aș citi ceva interesant dar nu am nici o idee, orice gen în afară de romance e bine-venit.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Casa Buddembrook, Forsyte saga...

| Lukasssz a răspuns:

Idiotul de Dostoievski, cei drept ala dupa coperta cam seamana cu profu` de religie laughing

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Lukasssz):

Cel de pe coperta mea seamana cu Firicel laughing!

| Werrich a răspuns:

Cartea aceasta m-a facut sa imi doresc sa ajung in India macar o data in viata:
https://www.libris.ro/india-secreta-paul-brunton-pol978-973-46-3291-6.html

Cartea aceasta prezinta aspecte din psihologie si spiritualitate despre Fericire. Am terminat-o de citit intr-o seara.
Dalai Lama, Howard C. Cutler- Arta fericirii:
https://www.libris.ro/......818-1.html

| Werrich a răspuns:

Eu urmaresc vloggerii de carti de pe YouTube si ma inspir si din recenziile lor, cel mai mult imi plac Roxana Branisteanu, AscultSiCitesc, Recenzii Carti Bune.

| CIaudiu a răspuns:

Https://www.mediafire.com/download/yl7d2zndxpjo1ox
sapiens - scurta istorie a omenirii
Sunt absolut sigur ca iti va placea enorm avand in vedere raspunsurile pe care le dai pe site.

| mastadont explică (pentru CIaudiu):

Mmm da, sună interesant, voi arunca o privire mai mult ca sigur. Mulțumesc de recomandare.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Fratii Karamazov si Demonii de Dostoievski.

| DonEduardo a răspuns:

"Pisicile razboinice".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Jane Eyre - Charlotte Bronte

https://colectionaradecarti.ro/......te-bronte/

Cartea o găsești ușor și pe aplicații mobile - și o poți citi gratuit - de exemplu pe elefant.ro! ( Aplicația din Google play )

| felixf a răspuns:

Seria Dune de frank Herbert si ulterior continuata de fiul lui. Pe mine m-a facut sa invat Tao si arta japoneza si chinezeasca de meditatie. Shogun, arta de a accepta sa fi infrant si sa te ridic din nou. Razboi si Pace, viata din Rusia in timpul razboilului cu Napoleon. Ar fi fost prea frumos, carte scrisa de Nastase si Tiriac despre cum s-a jucat tennis in anii 1970-80, si cum a trecut Romania pe langa castigarea cupei Davis de 3 ori. Seria Cavalerii de Ioan Dan, seria este de cap si spada. Toate sunt carti interesante si din care daca vrei te relaxeaza, poti invata cum era viata si multe altele.

| mastadont explică (pentru felixf):

Doar cavalerii lui Ioan Dan nu am citit-o dar mă tentează, mai ales că pare a fi autor românesc și nu avem prea multe scrieri în acest gen de la autorii noștri. Mulțumesc de recomandare.

| felixf a răspuns (pentru mastadont):

E o serie interesanta, eu am luat-o din acelasi motiv, aveam 35 de ani cand am citit-o. A fost superba. O recomand. La inceput am fost sceptic, dar pentru ca imi place istoria am citit-o cu foarte mare placere

| PlatinumKira a răspuns:

Genuri Science-Fiction, Biologie, Fizică, Chimie și singura carte care m-a impresionat etât de mult încât aș vrea să o citesc de mai multe ori ar fi Issac Asimov- Destinația:Creierul. În mare e vorba despre un Om de știință care nu a fost acceptată o teorie a lui cum că oamenii pot comunica și fără să vorbească. Rușii răpesc acest american ca să pună în practică teoria lui și exact cum e și titlul ei trebuie să ajungă în creierul unui om pentru afla ce aveau ei nevoie.
Poate eu nu am explicat cum trebuie despre ce e vorba așa că te poți informa și din alte surse, dar carte e extrem de interesantă.

| mastadont explică (pentru PlatinumKira):

O știu, și mie mi-a plăcut destul de mult. Din câte îmi amintesc aceasta este prima carte dintr-o serie a lui Asimov legată de călătorii, dar îmi scapă numele momentan.