| ILied a întrebat:

Ce carti v-au impresionat?

Răspuns Câştigător
| Cornelia19 a răspuns:

Fiica pastorului- Catherine Cookson
Invitatie la vals, Elevul Dima dintr-a sapte- Mihail Drumes
Patul lui Procust (geniala) - Camil Petrescu
Tess D'Urberville-Thomas Hardy
Ratiune si simtire-Jane Austen
Anna Karenina-Lev Tolstoi
Dama cu camelii-Alexandre Dumas-fiul
Ultima noapte de dragoste,...-Camil Petrescu
Satra-Zaharia Stanciu
Mataniile-Florence Barclay
Pe aripile vantului (geniala)-Margaret Mitchell
La rascruce de vanturi (geniala) -Emily Bronte
Jane Eyre-Charlotte Bronte
Pasarea spin (geniala)- Collen McCullough
Crimele din familia Borgia- Michel Zevaco

Superbe!

11 răspunsuri:
| anUcy a răspuns:

Buna! Ma bucur ca in sfarsit gasesc si eu o persoana careia ii place sa citeasca si sa descopere ''continentele sufletului'' pe care ne trimite lectura.Consider ca fiecare carte este frumoasa in felul ei, dar depinde si de gusturile lectorului.Eu, personal, am inceput sa ''gust'' romanele psihologice datorita doamnei mele diriginte, desi la inceput le cam evitam.O carte atat pentru adulti, cat si pentru copii este ''Poveste fara sfarsit'', intr-adevar minunata.O alta carte interesanta este ''Jane Eyre'' sau, cartea citita de curand, ''Madame Bovary'' m-a impresionat intrucat m-am regasit, intr-o oarecare masura, in Emma, personajul principal. Sper ca sugestiile mele sa iti fi fost folositoare.happy

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

O plimbare de neuitat - Nicholas Sparks
Zece negrii mititei- Agatha Christie
Ultimul cantec -Nicholas Sparks
Codu lu DaVinci -Dan Brown
Brida-Paulo Coelho
Manualul razboinicului lumini-Paulo Coelho
Alchimistul - Paulo Coelho
Unsprezece minute - Paulo Coelho
Vrajitoarea din Portobello-Paulo Coelho

| Mao a răspuns:

Shogun - James Clavell.
Jules Verne toate.
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas.
Floare-de-Zăpadă şi evantaiul secret - Lisa See.
Vechiul oraş imperial - Yasunari Kawabata.
Memoriile unei geishe - Arthur Golden.
Maitreyi - Mircea Eliade.
Jurnalul unei fete tinere - Anne Frank.
Şi lista poate continua, căci tot ce am citit mi-a plăcut.

| ioana_5848 a răspuns:

"Padurea Spanzuratilor" de L.Rebreanu a fost prima carte la care am plans cand l-au spanzurat pe Apostol Bologa. Apoi "Baltagul" de M.Sadoveanu; caracterul Vitoriei m-a impresionat pana la lacrimi mai ales cand i-a gasit oasele lui Nechifor in prapastie si a urlat de durere... si inca cateva. happy

| Graphee a răspuns:

- Singur pe lume de Hector Malot. *Şi filmul făcut după această carte este foarte inspirat* Şi capitolele audio: http://www.cartiaudio.eu/8-Hector+Malot-Singur+pe+lume.html - Cărţile scrise de Jules Verne. Cum ar fi: -Castelul din Carpaţi; -Hector Servadac; -Steaua sudului; -În faţa steagului... *şi multe altele*
- Orasele invizibile de Italo Calvino.
- La rascruce de vanturi de Emily Bronte.

| NaddyCool a răspuns:

Heidi,fetita muntilor de Johanna Spyrilove struck

| Diana_3108 a răspuns:

Mircea Eliade- Memorii; Romanul adolescentului miop; Maytrei; Nunta in cer

| sorinsam1995 a răspuns:

Oliwer Twis,Singur pe lume,doi ani de vacanta,calatorie spre centrul pamantului, biblia, Viata condusa de scopuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Winnetou happy

| nechitagabriel a răspuns:

Lista aceasta mi se pare impresionantă: http://1cartepesaptamana.ro/carti-care-te-fac-destept/

| SmiLik a răspuns:

"Singur pe lume" - Hector Malot
Super carte!