| Slovcehov a întrebat:

Ce carti vreti sa cititi vara asta?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Psihologia personalității si arta de a te simți bine
De ce-i iubim pe cei care ne fac rău
Introducere în psihologia emoțiilor: De la Darwin
Psihoterapiile cognitive si comportamentale in tulburările
Practica și teoria psihologiei individuale: Pentru medic
Cum să-ți controlezi anxietatea. Ia tot ce e mai bun din
Înțelegerea vieții. Introducere în psihologia individuală
https://ro.scribd.com/home

psihologie, filozofie =existențialism, dezvoltarea personalității, recomand scrib e foarte ieftin si ai atâtea cărți buna de citit, uite acum bag https://www.academia.edu/......ge_Cicotti

| darrio2007 a răspuns:

Idiotul. De Dostoievski.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.dailymotion.com/video/x3fa1it filmul Idiotul / Idiot (1958)
uitati-va sa invatati cv

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Adică?

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Adică am dat filmul pe TPU și audio cartea

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

E ok. Oricum, citisem cartea.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Am o listă destul de lungă, dar în mare ficțiune istorică și romane de aventură.

| and0ra a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Buna! Crezi ca poti sa-mi dai ceva exemple de fictiune istorica?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru and0ra):

Citește cam tot ce a scris Alexandre Dumas tatăl: "Cei trei mușchetari", "După douăzeci de ani", "Vicontele de Bragellone", "Regina Margot" "Contele de Monte Cristio" etc.
Mi-a mai plăcut și "Aventurile Căpitanului Blood" de Rafael Sabatini. E o carte mai elevată, cu multe referințe la istoria Angliei. Tot pe istoria Angliei/Scoției ai cărțile lui Walter Scott ("Ivanhoe" e cea mai renumită, eu plănuiesc acum să citesc "Rob Roy").
"Cocoșatul" de Paul Fevar tatăl este iar o carte de ficțiune istorică pe care vreau s-o citesc. E legată de istoria Franței și conține personaje istorice reale, atât știu. Vreau s-o citesc vara asta.
"Căpitanul Casse-Cou" vreau s-o mai citesc vara asta. E vorba de războiul burilor din Africa. (Deși nu e ficțiune istorică, pare interesantă.)
Mi-a mai plăcut și "Un yankeu la curtea regelui Arthur" de Mark Twain (deși mai bună mi s-a părut "Prinț și cerșetor", dar cred că tot la ficțiune istorică se încadrează).
Cam astea îmi vin în minte acum.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Anii de drumetie ai lui Willhelm Meister de Goethe(deja am inceput-o)
Turnul Intunecat de Stephen King
Faust de Goethe
Crima si pedeapsa de Dostoievski(recitire)
Aeneida de Virgiliu
Iliad si Odiseea(tot recitire)
A song of Achilles de Madelene Miller

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romane polițiște și psihologice.

| 1234568807 a răspuns:

Pe toate

| Editocroci a răspuns:

Cărțile de pe noptiera mea.

| user0010 a răspuns:

Niciuna.

| arabella984 a răspuns:

Prințul nemilos
Prințesa de hârtie și
toate volumele Harry Potter deocamdată

| ViorelMugurel a răspuns:

Mein kampf

DatSheffy /