| Balanescu_Elena_1967 a întrebat:

Ce este conceptul de coordonata diegetica spatio temporala?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O fi vrut sa zica dietetica laughing

| Clorox a răspuns:

Irelevant, fii mai explicita

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

Aaa, scuze, acum mi-am dat seama... Pff rolling on the floor

| GoldenZenith a răspuns:

Locul si timpul in care se afla ceva sau se petrece o actiune.

| ALGator a răspuns:

Mda... Dexonline.ro ne spune ca DIEGÉTIC, -Ă adj. (Rar) Cu caracter de diegeză; narativ.
Un cuvint rar, pe care cineva din pretiozitate s-a gasit sa-l foloseasca.
Daca inlocuim "diegetic" cu ceva mai putin bullshit, naratiune (povestire) avem de a face cu o povestire in spatiu si in timp.
Deci, mare scofala. Orice povestire se desfasoara in spatiu si in timp. As vrea sa vad pe cineva care poate scrie o povestire altfel.
Te-a intrebat profesorul asa ceva? I-as transmite complimente.

| Ara997 a răspuns:

= componenta narativa spatio-temporala, adica o caracteristica spatiotemporala a naratiunii. asta este conceptul,
de exemplu ar putea fi descrierea folosind elemente spatio_temporale