| Ho1 a întrebat:

Ce inseamna regionalisme si arhaisme? Raspuns rapid, va rog!

Răspuns Câştigător
| ARF a răspuns:

Pribeag - Persoana care merge din loc in loc fara a avea o tinta sau o treaba precisa.
Poclon= Plocon [ Dar omagial intrând în obligațiile vasalilor către Poartă sau ale supușilor către curtea domnească sau către stăpânul moșiei; (astăzi, fam.) dar, cadou (făcut adesea pentru un serviciu, o favoare) ]
Han - o așezare tipică unde călătorii poposesc și pot beneficia de cazare, masă și băutură. Cuvântul han este de origine persană și înseamnă "casă de găzduit și ospătat călătorii contra plată.
Calauz - 1. A conduce pe cineva pe un drum. 2. A îndruma, a învăța, a povățui.
Plaies - Locuitor de la graniță însărcinat cu paza frontierei țării în părțile de munte; grănicer, străjer. 2. Locuitor de la munte; muntean

Scuze happy Nu am gasit pentru celelalte doua big grin

8 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Regionalisme-cuvinte folosite in anumite
zone.

arhaisme- cuvinte care au iesit din vocabular.

| KristalPop a răspuns:

Wow! Incredibil! S-a inventat Google! surprise

| ARF a răspuns:

Regionalismele sunt cuvintele specifice unei anumite zone din tara.
Exemplu: lubenita [ pepene ]
cucuruz [ porumb ]

Arhaismele sunt cuvintele care au iesit din vocabular, si care nu se mai folosesc in vorbirea curenta.
Exemplusickchinovie [ manastire ]
- cocon [ copil ]

SPer ca te-am ajutat big grin
Bafta love struck

| Ho1 explică (pentru ARF):

Nu gasesc explicatia unor cuvinte:
cotun, pribeag,(in )childa (ei), poclon, han, calauz, plaies, ceata.
Sim ce sunt ele regio. sau arhaisme?
Iti dau funda! happy

| ARF a răspuns (pentru Ho1):

Multumesc pentru funda puppy dog eyes

| ARF a răspuns (pentru Ho1):

Pribeag - Persoana care merge din loc in loc fara a avea o tinta sau o treaba precisa.
Poclon= Plocon [ Dar omagial intrând în obligațiile vasalilor către Poartă sau ale supușilor către curtea domnească sau către stăpânul moșiei; (astăzi, fam.) dar, cadou (făcut adesea pentru un serviciu, o favoare) ]
Han - o așezare tipică unde călătorii poposesc și pot beneficia de cazare, masă și băutură. Cuvântul han este de origine persană și înseamnă "casă de găzduit și ospătat călătorii contra plată.
Calauz - 1. A conduce pe cineva pe un drum. 2. A îndruma, a învăța, a povățui.
Plaies - Locuitor de la graniță însărcinat cu paza frontierei țării în părțile de munte; grănicer, străjer. 2. Locuitor de la munte; muntean

Scuze happy Nu am gasit pentru celelalte doua big grin

| AleDia a răspuns:

Regionalism: cuvinte caracteristice in anumite zone ale tarii. Ex: barabule, papusoi, curechi.
Arhaismele: cuvinte vechi care nu se mai folosesc astazi. Ex: bold, chinovie, viers, stihar.

| TheFrequentlyHelp a răspuns:

Regionalism = cuvant folosit doar in anumite zone
arhaism = cuvant vechi

| irinandreea a răspuns:

Regionalismele sunt cuvintele care se folosesc intr-o anumita zona a tarii ex:buburaz(gandacel); sintirim (cimitir), iar arhaismele sunt cuvintele disparute din limba actuala. fie ca realitatea pe care o desemnau nu mai exista fie au aparut noi termeni care i-au inlocuit pe cei vechi