| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile "Game of Thrones"/"Urzeala tronurilor"? Merita citite in original, sau e la fel de buna traducerea in romana? big grin

5 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Mereu originalele sunt cele mai bune.
Dacă înţelegi engleza ca un englez, atunci citeşte-le în engleză.

Traducerea în Română e bună.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Recomand varianta originală.
În primul rând ai ocazia de a înţelege în modul propriu anumite expresii şi cuvinte din varianta originală şi poţi să apreciezi singură valoarea autorului.
În al doilea rând, ai şansa de a-ţi lărgi vocabularul în limba engleză, ceea ce nu strică niciodată.
Aş vrea să pot şti toate limbile pământului. Mi se pare ceva inedit să poţi citi o operă în varianta originală.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Iti zic sigur ca merita happy

| Rebecca123 a răspuns:

Nu stiu sigur daca serialul este la fel ca, cartile.Nu am citit casrtile insa serialul este super.Eu iti zic mai bine sa te uiti la serial big grin

| HarryEdward1994 a răspuns:

Mie mi s-a părut destul de bună şi traducerea în română, însă originalele sunt cele mai bune, întotdeauna. happy