| Dalmore a întrebat:

Ce parere aveti despre maratoanele de lectura? Acelea in care iti setezi cateva zile si citesti cat poti de mult...

Ati facut vreodata? Cum a fost? Cat ati reusit sa cititi?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creierul va uita totul, important nu e cat citesti, si ceea ce ai memorat din ceea ce ai citit, decat maratoane de astea mai bine citesti cate un pic zilnic, repetarea face ca informatia sa fie solida in creier, trebuie repetat ceea ce ai citit mereu, asta e baza cand vrei sa reti ceva =repetarea zilnica, asa faceam si eu cu limba invatata si uitam totul dar acum repet des si nu uit

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La mine debuteaza spontan. Adica gasesc o carte buna si nu o pot lasa din mana. Cand eram eleva sau studenta, in vacante, era senzational, practic mancam, dormeam la minim (4-5 ore), ma spalam si citeam, nu faceam nimic altceva. Acum, cand lucrez, e mai greu, fiindca macar 14 ore pe zi sunt dedicate muncii. Dar cand prind o carte buna, tot bag 4-5 ore pe zi pana o termin

| Adry05 a răspuns:

Nu-s pentru mine, daca ma fortez sa citesc cand nu vreau sau mai mult decat vreau dupa mi se duce pofta de tot de citit

| OnuOnulică a răspuns:

Sunt destul de bune. Dacă îți dai silința citești foarte multe.

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu cand citesc citesc intr-un ritm normal, nu ma grabesc...cand fac asta inteleg mai bine, mai multe.
Nu am facut maratoane, conteaza calitatea nu cantitatea.
Daca citesti mult si rapid intr-o stare de stres nu prea o sa ai nicio placere cand citesti...sau poate da.
Fiecare cu reteta lui.
Poti sa incepi sa citesti cateva pagini si apoi in timp sa cresti numarul paginilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit 16 ore, dar la sfârsit nu mă mai puteam concentra cum trebuie.

| florin8ake a răspuns:

Eu unul prefer maratoanele de sex. Iar legat de carti eu cumpar in general carti gata citite ca sa nu ma tenteze cumva vreun maraton de citit.