| cotidianulro a întrebat:

Ce parere aveti despre voluntariat? Ati facut vreodata?

Răspuns Câştigător
| sese a răspuns:

Am fost donator onorific 6 ani(grupa O).

28 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pe vremea raposatului am fost voluntara la crucea rosie cu tot ce implica acest lucru : cursuri de aplicare a primului ajutor, injectii, mod de tratare a unor afectiuni, practica in spital(chiar ajutor la garzi). Faptul ca poti sa-ti ajuti semenii fara sa pretinzi nimic in schimb iti da o multumire sufleteasca extraordinara. Din pacate in zilele noastre mai greu gasesti asa ceva.

mlm
| mlm a răspuns:

Am o parere foarte buna, da am facut asa ceva in afara tarii si pot sa va spun ca ma mandresc ca am putut ajuta foarte multa lume, ai o foarte mare satisfactie cind vezi ca bieti oameni iti multumesc din suflet.

daniela
| daniela a răspuns:

Este o treaba nemaipomenita, din pacate nu am reusit sa-mi gasesc timpul necesar pentru a intra intr-o chestie de genul asta si adevarul e ca nici nu mi s-a oferit ocazia... probail ca atunci as fi facut-o. Daca in schimb faptul ca ai strans un ban pentru cineva care este in suferinta sau ai adus haine pentru sinistrati sau saraci inseamna o forma de voluntariat atunci am facut-o. E bine sa ajuti pe cei din jur.

| elena a răspuns:

Ca sa te apuci de voluntatiat trebuie sa studiezi cu ce se ocupa acest lucru, depinde si de domeniul pe care ti-l alegi, oricum iti trebuie multa rabdare.

| MisterKat a răspuns:

Sincer, am o parere faina despre voluntariat. Cred ca ajuta la dezvoltarea personalitatii, cresterea simtului responsabilitatii, ajuta la o mai buna colaborare intre om si societatea reala, care deseori e deosebit de cruda! Cand eram mai mic in clasa a 7-a, am participat la o actiune de voluntariat cu tema protectia mediului si reciclarea hartiei. Am primit si un premiu de la o asociatie din Brasov si am fost intr-o tabara de ecologie la munte. happy
Numai bine!
O zi buna!
Daniel.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da, sunt voluntar de doi ani intr-o asociatie de tineret (ong). Imi place, ajuti oamenii/copiii cu posibilitati foarte limitate, intalnesti oameni noi, iti faci prieteni (prietene tongue ) si stii ca ai meritul tau acolo, e o satisfactie interioara.

| psiholoaga a răspuns:

O parere foarte buna. Fac de 4 ani voluntariat (ACCEPT, SECS, mai mult verde, crucea rosie). Am fost si am plantat copacei, am impartit pliante si prezervative, am facut traduceri, am organizat evenimente. Cred ca secretul e sa te implici in ceva in care chiar sa crezi. Daca de obicei arunci gunoaie in parc, o activitate de plantat sau vopsit copaci nu cred ca te-ar pasiona. Dar poate iti plac animalele si poti face voluntariat la vreun adapost... Exista solutii.

eileen
| eileen a răspuns:

O parere foarte buna despre voluntariat, te dezvolta ca om, iti dai seama de nevoilor semenilor si asa poti sa fi alaturi de ei.
Eu am strans gunoaie prin parcuri, am vopsit copaci ca si actiuni de voluntariat in sectorul 6. De asemenea, am fost translator voluntar pentru niste americani care se ocupau de copiii din orfelinate. Mi-a placut ce faceam, acum din pacate nu mai am asa timp, dar din toamna vreau sa merg cu niste prietene care sunt deja voluntare la Marie Currie, sectia de copii bolnavi de leucemie si cancer.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Anul scolar se s-a incheiat am facut munca de voluntariat la o casa de copii.Nu i-am vazut pe copilasi de 2 saptamani...si deja mi-e dor de ei sad...
Voluntariatul te face sa te gandesti si la ceilalti...nu doar la tine.

| Shery a răspuns:

Eu am facut.
am fost intr-o tabara acum doi ani intr-un satuc unde erau multi oameni nevoiasi si am vopsit garduri, am zugravit, am taiat lemne... Nici nu stiti cum m-am simtit duoa acea saptamana. Super! Asta a fost unul dintre cele mai mari proiecte la care am participat, dar au fost mai multe mai micute...

| BUBULINA a răspuns:

Am donat sange fara a fi rasplatita stiam ca nu primesc acele bonuri
am facut-o doar sa ii ajut pe cei care nu au donatori
din motive de sanatate nu mai pot sa donezsad

| zuly a răspuns:

Da, am facut voluntariat pentru Corpul Pacii. Am mers in scoli si in tabere si am predat educatie pentru sanatate. Mi-a placut foarte mult.

| elisa_2627 a răspuns:

Am o parere foarte buna.Am facut voluntariat la curatenie in parcuri, pe strazi, in padure cel mai mult. Mi-ar place sa fac voluntariat intr-un adapost de caini sau la sectii unde oamenii bolnavi si copii au nevoie de noi cei care dorim sa-i ajutam.
Pe vremea cand eram eleva faceam munca voluntara saptamanal.

| bibitza a răspuns:

Foarte buna.acum cativa ani am fost voluntara la Crucea Rosie...era chiar super dar a trebuit sa fac pauza pentru ca dateam ex de capacitate si apoi am avut niste probleme de sanatate si nu m-am mai dus...am regretat f mult dar nu am mai putut sad. iti da un sentiment... f placut sa stii ca ajuti oamnenii si nu o faci pentru un scop f intalnit in zilele noastre:banii

| Equilibrum a răspuns:

O parere foarte buna. Consider ca este o forma de a te cunoaste mai bine si de a-l cunoaste pe celalalt.
Da, fac voluntariat la Crucea Rosie de 3 ani si ma simt minunat.

| marria a răspuns:

Am facut voluntariat pe ambulanta anul trecut...ne-au invatat tot felul de lucruri, iar cel mai important cum sa intervenim in situatii de urgenta +k faceam de garda la spital si invatam multe de la doctori. mi-a placut fffff mult dar acum nu le mai da voie sa faca lucrul asta cu noi.crying

| aumih16 a răspuns:

E o solutie asta ca nu muncesti pe bani o faci din placere mai mult faci ce meserie iti place si daca te obisnuiesti cu ea asta faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea ''mult regretatului'' se numea munca patriotica, acum observ ca este acelasi lucru, insa sub un alt nume, voluntariat.si sa nu fiu ipocrit, mie nu imi place, este treaba edililor sa faca curatenie in localitatea pe care o pastoreste, sau sunt bune numai voturile, iar munca...,
@eileen-ma bucur nespus de mult pentru tine ca te-ai simtit utila, insa actuala clasa politica asta asteapta de la noi, sa muncim cat mai mult fara sa fim platiti, si sa isi rotunjeasca ei veniturile. iar cat priveste faptul ca ai facut pe translatorul, imi este greu sa cred ca in acel orfelinat nu se gasea nimeni sa stie engleza, insa probabil ca acea persoana se prajea la soare, iar tu munceai pe degeaba in locul ei. felicitari, tara are nevoie de patrioti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am plantat niste copaci in numar de 50 singur de dimineata si pana seara, dar am fost rasplatit cu un 10 (cu toate ca nu stiam inainte) a fost fain si distractiv fiindca am fost cu inca 2 colegi din clasa care au vrut sa vina si inca cativa din clasele de a 12a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nub... nu'mi prea place sa fac lucruri de genu straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o parere buna, trebuie sa ne angajam alaturi de profesionisti si sa avem ce oferi cam ca si acestia;
eu am facut doar benevolat timp de 3 ani, o zi pe saptamana, nu e o gluma, cand te angajezi nu te angajezi doar pentru o luna si trebuie sa-i anunti cu cel putin o luna cand nu se mai poate conta pe serviciile tale;
diferenta intre MUNCA PATRIOTICA cum zicea cineva in mod gresit, si voluntariat sau benevolat este ca Munca Patriotica era obligatorie si nu puteai alege tu ce voiai sa faci si cand si daca voiai, pe cand voluntariatul si benevolatul tu alegi daca vrei, cam cand vrei si cat timp vrei, si mai ales domeniul in care vrei sa activezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut voluntariat cativa ani in timpul liceului si putin dupa. Cred ca daca mai multi tineri, de exemplu, s-ar implica in proiecte de voluntariat, de unde sa isi ia experienta si obisnuita de a fi responsabil pentru ceva, nu am avea nimic de pierdut.

| just|breathe a răspuns:

Am o parere buna despre acest lucru, chiar mi-ar face placere, dar nu prea am ocazia...Este bine sa ajuti comunitatea in acelasi timp simtindu-te si tu binetongue.

| Elena0210 a răspuns:

Nu am participat la asa ceva dar am o parere foarte buna! Eu zic ca daca vrei sa fii voluntar trebuie s-o faci din inima. E frumos sa stii ca poti ajuta alte persoane!

| svimp a răspuns:

Acum pe criza asta cu totii vom face voluntariat

| Medeea09 a răspuns:

Nu am facut voluntariat dar e foarte frumos si bine nu doar pentru mine ca om, ci mai mult pentru oamenii din jur pentru ca ajuti persoane cu probleme si nu numai.happy Consider ca a fi voluntar e ceva foarte bun pentru cei ce doresc sa faca bine.

| lovetalk a răspuns:

Consider ca voluntariatul este o forma de a gasi iertarea in ceruri pentru multele pacate savarsite pe pamant

| raksha a răspuns:

Am fost voluntar 5 ani, in diverse activitati la final nu mi s-a spus nici multumesc, insa au fost o multime de oameni care si-au semnat condica si au incasat bani frumos de pe urma finefacatorilor voluntari.