| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ati citit Viata la tara de Duliu Zamfirescu, cum sta treaba e in 3 volume sau cum?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Viata la tara e titlul UNUI volum din Ciclul Comanestenilor. Mai sunt inca patru:
Tanase Scatiu;
Indreptari:
Anna;
Ceea ce nu se poate.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Ca poveste se leaga intre ele?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat ca poveste. Sunt, insa, urmarite vietile acelorasi personaje.
E un fel de saga de familie, care se citeste usor, daca nu ai prea mari asteptari de la ea.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o pierdere de timp sper ca nu te obliga nimeni sa o citesti oricat de erudit cu valori comuniste ai fi

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio carte nu e pierdere de timp. Evident, cand NU esti analfabet.
Pana si Mersul Trenurilor poate fi o lectura, hai sa zic, instructiva!

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Am foarte multe carti pe podea. nu le-am asezat in biblioteca pentru ca am un fel de ura pentru oameni si carti. pur si simplu stau acolo. am incercat atat de tare sa studiez, am citit multe carti. si nu s-a intamplat nimic. in momentele in care nu dorm imaginatia mea scade si atunci ar trebui sa stiu toate detaliile care ar putea exista. si daca ar trebui ce daca? am stat prea mult timp numai cu psihicul meu incercand sa fac lumea mai interesanta. daca nu am putut eu de ce ar putea sa o faca altcineva. de ce sa incerc sa citesc.
cred ca sunt curv in interese. am cautat prea mult ceva magic inauntru. inca o metoda de a citi ar fi ca si cum as pune laptopul la incarcat. si atunci sa vezi pajisti, femei, santuri, erotism, politica, cladiri si animale.
e foarte mult,, in afara mea''. doar atat.
ce e si mai in afara mea, este o lista de bac pe care ochii mei de copil trebuie sa o creada si sa o urmeze. apoi cu toate doctrinele de smerenie din lume sa isi puna mintea la invatat comentarii.
e mult mai usor sa citim iar carti cand toata viata nu am facut decat sa citim permanent. chiar daca in sinea noastra valorificam omul - campie si nu pe cel vertical, superior, de cultura, conditia geniului sau cum i se mai spune.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene nu trebuia sa iti spui povestea, cartea o cumpar pentru mama pentru ca am numai 2 volume din neamul comanestilor, asa ca mai usor cu acuzele

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Of stii ca nu as fi in stare sa te acuz vreodata