| TBogdan77 a întrebat:

Cine îmi poate da idei(subiecte) pentru a scrie un roman sau o carte.

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Depinde despre ce vrei sa fie. Vrei sa fie ceva romantic, horror, despre adolescenti, etc?

| TBogdan77 explică (pentru R0R0):

Ceva despre adolescenți

| R0R0 a răspuns (pentru TBogdan77):

Poti descrie viata la liceu, cu toate peripetiile ei. Sau sa urmaresti viata unui copil care, spre exemplu, a fost rapit sau a aflat ca parintii care l-au crescut nu sunt cei biologici.

| corolav a răspuns:

Romanul nu este o carte?
Dacă ai pus un „Cine ", la începutul acestui text, nu era cumva cazul ca la urmă să pui semnul întrebării?
Ești sigur că știi scrie bine în limba română? Sau probabil îl vei scrie în limba băștinașilor bantu.
Dar, ca să nu crezi că sunt rău, îți propun acest subiect:
Un yankeu la curtea regelui Priam (titlul).
Capitole...
Acțiunea începe la anul 1885.
După ce a găsit el o bancnotă de un milion de lire sterline, pe
o stradă de lîngă stadionul „Colombes", yankeul nostru s-a gîndit, că tot era la modă, să organizeze o expediție cu un dirijabil, cu care să facă o călătorie în timp, să meargă pe urmele lui Schliemann, pînă la curtea regelui Priam, pentru a o cere de soție pe fiica acestuia, domnișoara Guinevere.
Să-i spună regelui că el este un om bogat, are un milion de lire sterline, pe care i le-a împrumutat domnul Bernard Shaw, special dacă el va reuși să ajungă la curtea regelui Priam, s-o ceară de soție pe fiica sa și apoi, după căsătoria care se va oficia la capela sfîntă de pe muntele Ida, avîndu-i ca nași pe însuși Zeus și a sa soție doamna Hera, să se întoarcă de unde a plecat, printr-o călătorie în care să facă ocolul pămîntului în 79 de zile. Pentru ca în acest fel să-i dea el cu tifla unui nesăbuit al său amic, pe numele său de botez Jules Verne, care l-a trimis pe Phileas Fogg în aceeași călătorie dar să facă acest drum în 80 de zile, după ce va face o călătorie spre centrul pămîntului și apoi 20.000 de leghe sub mări.
Urmînd ca, după ce se va întîlni cu un oarecare domn Antifer, la înapoiere să primească, drept răsplată, Premiul „Oscar".
Ei, ce zici?
Crezi că ai să poți scoate ceva din aceste idei?
Am uitat să-ți spun că tipul, yankeul, urma să-și angajeze în echipaj pe Robinson Crusoe, cu un negru, pe nume Sîmbătă, și pe un oarecare Gulliver, care tocmai venise dintr-o călătorie în Lilliput.
Spor la treabă!

nony
| nony a răspuns:

Daca inca nu ai idei, cel mai indicat este sa le cauti acolo unde sunt. Exista o aplicatie, se numeste : Wattpad. Gasesti acolo o gramada de persoane care scriu. E posibil sa-ti gasesti inspiratia din unele lucrari postate.
Oricum, sa scrii un roman e foarte greu si iti trebuiesc anumite calitati literare, asa ca, incepe cu eseuri sau povesti mai scurte pana te cizelezi un pic in ale scrisului.
Bafta!

| Aberdeen a răspuns:

Ah, dacă așa avea idei super bune nu ți le-aș spune oricum! Le-aș folosi pentru vreo carte viitoare și neașteptată pe care aș putea-o avea.
Sper să nu te superi pe mine că nu te-am ajutat în niciun fel, dar nici măcar nu ai pus o întrebare ca să te pot ajuta!

| JetBlueJet a răspuns:

Poti scrie despre niste oameni care traiesc pe Terra inca de la crearea acesteia.Si au fost prieteni cu Adam si Eva.
Poti spune ca si in prezent mai traiesc.
Pe tema asta ai putea scrie destul de mult.

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci cele mai citite cărți sunt cele romantice, cele cu SF-uri și cele cu multă acțiune. Îți propun mai întâi câteva seriale care să-ți dezvolte abilitățile : City Hunter, Descendents of the sun, The heis, You are surrounded, You are beautiful.
Le găsești pe toate pe www.viki.com
Trebuie să știi să combini acțiunea și suspansul cu romantismul și amuzamenul. Trebuie să înțelegi exact ce simt personajele tale. Trebuie să modelezi caracterul ficăruia după cum crezi că ar trebui să fie fiecare, sau să-i faci să treacă prin anumite schimbări care să-i uimească pe cititori. Fă-ți cont pe Wattpad dacă nu ai cont deja și uită-te să vezi cum arată cele mai citite cărți. Baftă!