| Expressions a întrebat:

Cine imi poate recomanda o carte captivanta care sa ma atraga sa o citesc?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar carti interesante, citeste romane clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur"-Tadeusz Dolega-Mostowicz sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta si o seara minunata iti doresc! Raspunsul tau aici...

11 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce gen(uri) preferi?

| Expressions explică:

Ok, genuri imi plac in general aventura, actiune, suspans, comedie, mai putin romantism. De citit am citit multe carti iar cele care mi-au placut cel mai mult sunt: toate cartile autorului Karl May, Sherlock Holmes, Un yankeu la curtea regelui Arthur, To kill a mockingbird.

| Katoteshika a răspuns:

Ucigasul ABC si 10 negrii mititei-Agatha Christie...Primele pagini sunt plictisitoare intr-adevar dar dupa e super happy

| stefan573 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea

| MargarinaCuMustar a răspuns:

Biblioteca mortilor - Glenn Cooper

| MihaelaCaty a răspuns:

Jane Eyre (Charlotte Bronte), MOARTE PE NIL-DE AGATHA CHRISTIE
O CRIMA ANUNTATA DE AGHATA CHRISTIE, Crima si pedeapsa (F.M. Dostoievski)

| dcma a răspuns:

UN ALTFEL DE CRACIUN
MOARTE PE NIL-DE AGATHA CHRISTIE
O CRIMA ANUNTATA DE AGHATA CHRISTIE
MEMORIILE LUI SHERLOCK HOLMES
CAVALERII DE DAN IOAN
Mandrie si prejudecata(Jane Austen)
Jane Eyre (Charlotte Bronte)
Cartea de la San Michele (Axel Munthe)
Padurea Spanzuratilor(Liviu Rebreanu)
Baltagul (Mihail Sadoveanu)
Aventurile si memoriile lui Sherlock Holmes (Sir Arthur Connan Doyle)
Miracol in Anzi(Nando Parado)
Divina Comedie(Dante)
Faust(Goethe)
Hamlet (Shakespeare)
Razboi si pace (Tolstoi)
Crima si pedeapsa (Dostoievski0
Ulysse(Joyce)
Lumina de august(Faulkner)
Un veac de singuratate (Marquez)

| Comentatoarea a răspuns:

Pai depinde de ce fel de persoana esti. Ce fel de carti iti plac?

| fdgfgdd a răspuns:

Incearca cartile acestea :
Copii in catusile siberiei si Tema de casa

| IoanaBiebs a răspuns:

Hei,păi poți citi „Fantomele ne știu toate secretele" - Megan Crewe.
E genială happy