| voiebuna11 a întrebat:

Cine stie ce este un buildungsroman? Imi puteti da Definitia?

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Un bildungsroman este o scriere în proză, care prezintă procesul de formare a personalității eroului principal sub influența experienței directe. Cuvântul a fost preluat tale quale din germană, în care Bildungsroman înseamnă, literal, „roman de formare".

2 răspunsuri:
| Mary0Hellen a răspuns:

Iar un exemplu din literatura romana ar fi "Povestea lui Harap-Alb ", dar probabil stii asta pentru ca eu acolo am intalnit acest termen laughing happy