| Adi0696 a întrebat:

Stie cineva definitia celulei eucariote?

Răspuns Câştigător
| maria11579 a răspuns:

Celula EUCARIOTA este celula care prezinta nucleu adevarat, bine individualizat, cu membrana nucleara si organite celulare. Aceasta o intalnim la ciuperci, plante, animale si om.

In citoplasma celulelor exista structuri numite ORGANITE CELULARE, care pot fi:
1) COMUNE tuturor celulelor
2) SPECIFICE anumitor celule
Organite celulare comune sunt: Reticulul endoplasmatic, ribozomi, mitocondrii, vacuole, aparat GOLGI, lizozomi si peroxizomi.
Organite celulare specifice sunt: Centrozomul, Plastide (Cloroplaste), Miofibrile, Neurofibrile, Corpusculi-Nissl, Cilii si flagelii, Incluziuni ergastice.

(Celula procariota este celula care NU are nucleu adevarat, prezentand in schimb O MASA NUCLEARA DISPERSATA in toata citoplasma, numita NUCLEOID. -Este intalnita la bacterii, alge brun-roscate).
Sper ca te-am ajutat! happy

7 răspunsuri:
| condru a răspuns:

Plantele, animalele, ciupercile, mucegaiurile, protozoarele și algele sunt toate eucariote. Aceste celule sunt de aproximativ 15 ori mai mari decât o procariotă tipică și pot avea volumul de 1000 de ori mai mare. Diferența majoră dintre procariote și eucariote este că celulele eucariote conțin compartimente legate de membrană în care pot avea loc activități specifice metabolice. Cea mai importantă dintre acestea este nucleul celular, un compartiment delimitat de membrană, care adăpostește ADN-ul celulelor eucariote. Acest nucleu dă eucariotei numele ei.

| DaftPunk a răspuns:

Plantele, animalele, ciupercile, mucegaiurile, protozoarele și algele sunt toate eucariote. Aceste celule sunt de aproximativ 15 ori mai mari decât o procariotă tipică și pot avea volumul de 1000 de ori mai mare. Diferența majoră dintre procariote și eucariote este că celulele eucariote conțin compartimente legate de membrană în care pot avea loc activități specifice metabolice. Cea mai importantă dintre acestea este nucleul celular, un compartiment delimitat de membrană, care adăpostește ADN-ul celulelor eucariote. Acest nucleu dă eucariotei numele ei.

| TheDifference a răspuns:

Parca ai fi in clasa a 9 alaughing celula eucariota - celula care prezinta nucleu delimitat de membrana (se prescurteaza cu EK) \m/

| EternalVampire a răspuns:

Celula eucariota:

-prezinta un nucleu adevarat,delimitat de o membrana nucleara.

-este specifica oraganismelor din regnurile: protista, fungi, plante si animale

-are o structura mai complexa fiind alcatuita din: perete celular, membrana celulara, citoplasma si nucleu

| AnnELisCafe a răspuns:

ECUATORIÁL, -Ă I. adj. 1. de (la) ecuator, specific ecuatorului. ♦ zonă ~ă = zonă de circa 10 grade care se întinde de o parte și de alta a ecuatorului; climă ~ă = climat din zona ecuatorială, temperatură constant ridicată și pluviozitate abundentă; coordonate ĕ = sistem de coordonate prin care se determină poziția aștrilor în raport cu ecuatorul ceresc. 2. care împarte în două jumătăți. ♦ (biol.) placă ~ă = plan median al unei celule unde cromozomii fisurați se grupează în cursul mitozei. II. s. n. lunetă astronomică pentru observarea mișcării stelelor și determinarea coordonatelor lor ecuatoriale. (< fr. équatorial) -FUNDA?

| IMC90 a răspuns (pentru AnnELisCafe):

Vai de capu meu cata prostie sad
unde lula mea ai auzit tu de celula ecuatoriala? voi ganditi macar asa putin? nici sa cititi un amarat de cuvant nu sunteti in stare.

| TheDifference a răspuns (pentru IMC90):

rolling on the floorlaughing stiu ca nu e de ras laughing dar nu ma pot abtine, lasa-i in prostia lor laughing