| AdeeXd a întrebat:

Construiti 2 enunturi cu urmatoarele locutiuni substantivale: nebagare de seama, tinere de minte

8 răspunsuri:
| Devii a răspuns:

1. Nu am bagat de seama ca trebuie sa fac proiectul. (observat)
2. Am tinut minte ca azi e ziua ta. (mi-am amintit)

Funda?happy

mira
| mira a răspuns:

Chiar nu poti construi doua propozitii cu aceste locutiuni? Transfera-te la clasa a III-a.

| oaname a răspuns:

Andrei are tinre de minte foarte buna!
Ioana a dat dovada de nebagare de seama!

Asta doar daca frmele trebuie sa nu se schime.Eu asa stiu ca trebuie!

| CryChristiAN a răspuns:

Nu am bagat de seama ca m-am intalnit cu doamna profesoara de fizica.
2. Bunicul a tinut minte sa-si ia pastilele.
SIncer, pe ce clasa esti? Nu vreau sa te supar, dar e cam grav daca nu stii sa faci 2 fraze cu aceste locutiuni.

| AdeeXd explică (pentru oaname):

Multumesc... de ce nu pot sa iti dau funda?

| eusebiu99 a răspuns:

1.El este cu nebagare de seama astazi.
2.Are o tinere de minte foarte buna.

| Cata_Catalin_1992_IZCH a răspuns:

N-am bagat de seama cand parintii mi-au spus sa invat.
si a doua locutiune:
am tinut minte cand este ziua lui Andrei.

| Nasta_Mihaela_2000 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Știu ca scriu un răspuns doar acum dar gândește înainte sa spui ceva..."a ținut minte" este locuțiuni verbala bu substantivala.așa ca mai bine nu știi decât sa scrii prosti....nu te supăra