| Caponel98 a întrebat:

Buna TPU am si eu nevoie de un dialog despre o carte citita si sa folositi locutiuni substantivale ca de exemplu: parere de rau, aduceri aminte, bagare de seama.
Va rog dau funda!

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Fa un dialog intre tine si un prieten.
El te intreaba ce carte ai citit, iar tu ii spui ca o carte cu multe aduceri aminte, si in care era vorba despre bla bla, iar el iti spune :" cu parere de rau iti zic ca si eu am acutat cartea, dar nu am gasit-o, mi-o imprumuti si mie", etc.

Dar mai dezvolti.