| MeridaOcean a întrebat:

Cum este corect:
,,Aseaza-te" sau,, asaza-te"? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| BlackManSV a răspuns:

Pai corect este "Aseaza-te". "Asaza-te" se foloseste la tara in special. FUNDA?

| floresdemayo a răspuns (pentru BlackManSV):

No, no, no! E complet ERONAT ceea ce afirmi! E adevarat că in pronuntie se aude acel "ș" muntenesc, dar corect gramatical e "așază-te" (fără buclucașul "e")!

33 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu (mă) așez (-->desinența zero),
Tu (te) așezi,
El/Ea (se) așazĂ (nu așezEAZĂ!)
Noi (ne) așezĂM
Voi (vă) așezAȚI
Ei/Ele (se) așazĂ.

N u trebuie sa existe controverse, căci lucrurile sunt clare! UNICA formă CORECTĂ a fost si va rămâne... AȘAZĂ-TE!
Forever!

Bye!

| pwp a răspuns:

Aseaza-te e corect.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Aseaza-te,asaza-te este regionalism.
*-*

| Vans a răspuns:

Profa de română mi-a zis că, cu toate că nu sună aşa frumos, aşază-te este corect.

| Aberdeen a răspuns:

Uite ce este...deci, si eu am auzit in mod frecvent folosirea acestui cuvant in forma "aseaza-te!", insa tin sa le dau totusi mare dreptate celor care au ales cealalta varianta, deoarece verbul conjugat v-a suna:
-Eu (mă) așez;
-Tu (te) așezi;
-El/Ea (se) ASAZA (nu așezEAZĂ!);
-Noi (ne) așezam;
-Voi (vă) așezati;
-Ei/Ele (se) așaza;

dar cel mai bine, pentru a nu ne mai contrazice toti reciproc, este sa consulti un profesor de lb romana din scoala in care inveti si vei observa raspunsul in forma corect zisa

P.S:dupa ce vei consulta un profesor, te rog sa ne scrii si noua aici, deoarece chiar nu are rost sa continuam sa vb pe o tema in contradictoriu, de acord? happy

Răspuns utilizator avertizat
| stpu a răspuns:

"Așază-te!"
E vorba de constructia imperativului unde exista niste reguli. Nu vreau sa intru in discutii despre gramatica. Dar forma corecta e "Așază-te!", niciodata(nici regionalism) "Așează-te!".

| stefioctavia a răspuns (pentru stpu):

Ai mare dreptate! dar cea care a pus intrebare tot spune ca nu e adevarat!

| stpu a răspuns (pentru stefioctavia):

E problema ei. Nu ne asumam prostia altora. Vad ca nu e singura care foloseste forma gresita. Pentru astia gramatica se face dupa ureche, caci n-au capacitatea intelectuala s-o faca dupa reguli stricte si clare.

| floresdemayo a răspuns (pentru stpu):

Bravo, poetule happy! Corect! Jos pălăria (numai că duc lipsă, n-am nici măcar căciulă laughing )

| stpu a răspuns (pentru floresdemayo):

Iti imprumut palaria mea, dar trebuie sa promiti ca mi-o dai inapoi. laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru stpu):

Chiar ai laughing?

| stpu a răspuns (pentru floresdemayo):

Am avut mai multe, dar asa e cand te duci in club... te mai intorci acasa doar cu chilotii pe tine sigh
In primavara trebuie sa-mi refac colectia de palarii big grin

| floresdemayo a răspuns (pentru stpu):

Ai avut noroc că s-au îndurat fetele și ți-au lăsat măcar ...esențialul. Altfel, puneai pălăria laughing

| stpu a răspuns (pentru floresdemayo):

laughing Doamne fereste! Inca nu vreau sa ajung la stirile de la ora 5.

| floresdemayo a răspuns (pentru stpu):

Mă abțin!

| stpu a răspuns (pentru floresdemayo):

Serioaso!
Sau cum ar scrie un sfertodoct: "Serioas-o!" :))

http://www.youtube.com/watch?v=Hz4Wd47-9Kc

| 010123 a răspuns:

,,Aseaza-te",deoarece vine de la verbul a aseza, iar acolo este si,, e".

| elysi a răspuns:

Corect e fara indoiala "asaza-te", desi suna cam ciudat. Ca sa te convingi ca asa este verifica niste carti de gramatica.

| stefioctavia a răspuns:

Corect este asaza-te fara e

| lorenicamutu111222 a răspuns (pentru stefioctavia):

Draga mea '' stefioctavia'' este corect cu vocala e pentru ca vine de la verbul ''aseaza'' deci gramatica nu prea ai invatat-o, incearca tu sa iti dai seama cum suna mai bine: ''ASEAZA-TE'' sau ''ASAZA-TE''. Incearca sa inveti mai bine. Bafta!

| stefioctavia a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Draga eu la scoala am invatat asaza-te mi-a spus doamna ca nu suna prea bine asaza-te dar asa este.prima data si eu am crezut ca se spune aseaza-te dar am aflat ca nu e adevarat.

| hinatakaname a răspuns:

"Asaza-te". Pentru ca asa am invatat? La fel si "insala".

| hinatakaname a răspuns:

Http://scri.ro/se-aseaza-sau-se-asaza-786.html Uite aici o sursa.
Si si eu am aflat de la profii de romana. Te asigur ca asaza nu e regionalism, este limba literara.

| lorenicamutu111222 a răspuns:

Corect? Mda este ''Aseaza-te'' :*

| ioanandrei a răspuns:

Corect literar e aseaza-te dar nu e incorect nici asaza-te....insa asaza-te este o expresie folosita in anumite regiuni(si mai ales de oamenii invarsta)si se numeste regionalism. Daca vrei sa folosesti cuvantul intr-un text sau propozitie trebuie sa stii de la inceput cum vrei sa sune si ce aer vrei sa ii dai... fundita?:*

| Fen0men0 a răspuns:

,,Așează-te''
Fundă? big grin

| Chaotic a răspuns:

Tu cum crezi ca suna mai bine?
A se așeza sau a se asaza?
happy

| alexa_8934 a răspuns:

Aseaza-te deoarece vine de la cuvantul aseaza care se adreseaza personei a 2 a adica pronumele te. Funda?

| zamfiralex a răspuns:

Aseaza-te

| Andreea1617 a răspuns:

Aseaza-te, "asaza-te" e un regionalism.

| vali529 a răspuns:

Aseaza-te