| Iftimoaia_Aura_1996 a întrebat:

Se scrie "asaza" sau "aseaza"; Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| mimiwewem a răspuns:

Bună.
La verbul "a așeza" la persoana a 3-a sg. și pl., forma corectă este AȘAZĂ, nu așează. Uite niște exemple:

El așază în ordine biletele.

Ei se așază la rând

5 răspunsuri:
| DiamantulAuriu a răspuns:

Pentru verbul "a aseza" corect gramatical este asaza.
Sa-ti dau un ex:
Ea asaza farfuriile pe masa.

| Radamel a răspuns:

Aseaza

| Bumbar a răspuns:

Asaza.

| Angie12 a răspuns:

Corect gramatical se scrie "asaza", cand nu esti sigura de forma, citirea, pronuntarea sau scrierea unui cuvant, te sfatuiesc sa te informezi pe internet despre un dictionar numit "DOOM" ce ar insemna Dictionar Ortografic, Ortoepic, Morfologicwinking. Eu il am si ma ajuta foarte mult. Sper ca te-am ajutat. Funda big grin?