| HermioneLove a întrebat:

Cum e corect? asaza sau aseaza? thinking

22 răspunsuri:
| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Aseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aseaza.

| Carmen100 a răspuns:

Oh My Gosh mare dilema. Abia acum imi dau seama ca nu stiu sa vorbesc romanestelaughing Mai bine cauti in dictionarhee hee

| Lightning1997 a răspuns:

Din punct de vedere gramatical, este prima varianta.Dar cei mai multi spun aseaza, pentru ca ar suna mai bine.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Aseaza de la a aseza! succes happy

| marcous a răspuns:

Asaza este corect.

| monutza90 a răspuns:

Pana acum 4 ani in limba romana se folosea aseaza dar au schimbat ei si acum corect se scrie asaza, intreaba un profesor de romana si vezi ca asa este. :*

| NOname a răspuns (pentru monutza90):

Corect este "aşază".

Dar nu m-aş baza pe profesori de romană, Monikelen. Nu toţi au cele mai bune cunoştinţe în domeniu. Anul trecut, de exemplu, se încăpăţâna un profesor pe site cum că "aşează" este varianta corectă şi nu şi-a recunoscut lacuna nici după ce i s-au adus zeci de argumente. Deci, nu oricine care are o diplomă chiar ştie ce face. Tot DEX-ul e sfânt.
http://dexonline.ro/definitie/a%C8%99eza/paradigma

| monutza90 a răspuns (pentru NOname):

Da asa este dar sa stii un lucru un profesor nu recunoaste niciodata ca greseste mai ales in fata elevilor.

| NOname a răspuns (pentru monutza90):

Un profesor înţelept, cinstit şi cu demnitate cred că nu are nicio problemă în a-şi recunoaşte greşelile (mai ales că aici nu era printre elevi; însă tot îi inducea pe mulţi în eroare). Dar mă rog, poate era doar o scăpare.

| ionutzwk a răspuns:

Asaza pentru ca la infinitiv e a se aseza

| BogdySS a răspuns:

Nu inteleg de ce comentati daca nu sunteti in cunostinta de cauza.

Corect este aşază, explicatia data de @AlexandruAlex1000, si SIGUR asa e corect, chiar daca așează suna mai bine happy

| nimeniooda a răspuns:

Aseaza Fundita? puppy dog eyes

| Alecsandra95 a răspuns:

Aseaza.

| Pinker a răspuns:

Asaza

Răspuns utilizator avertizat
| SuZuki98 a răspuns:

Aseaza

| Ionutzuuuu a răspuns:

Aseaza

| bloodymary915 a răspuns:

Este aseaza...

| AdRiAnA0o0o a răspuns:

Aseaza am 10 ani
funda? funda? te rooog

| AlexandruAlex1000 a răspuns:

Aşază este corect, pentru că verbul la infinitiv este a(se) aşeza, nicidecum a aşeaza! big grin