| JIJ a întrebat:

Cum e corect reintregit sau reantregit? argumentati

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca, intr-un cuvant compus, cuvantul din interior incepe cu î, acest î se pastreaza. Asa este situatia si cu neîngrijit, neînsufletit etc.

| alecx4music a răspuns:

Reintregit pentru ca se formeaza din prefixul re + intregit, de i nu se afla in mijlocul cuvantului...
Bafta!

| Alexandru98 a răspuns:

Reintregit

| XBrunetteX a răspuns:

Reintregit.

reintregit=cuvantul de baza "intregit" + prefixul "re".

| kx123 a răspuns:

Reintregit.

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

"reintregit".
cuvantul este "intregit", cand ii pui prefixul "re-" cuvantul ramane tot cu "î" la inceput

| madalinbb19 a răspuns:

Reintregit, deoarece se formeaza re + intregit, iar in fata unui cuvant este intotdeauna i din i

| dennixtreme a răspuns:

Reîntregit
regula cu "â'' in interiorul cuvintelor nu se aplica cand e derivare cu prefix

| LovetobeLoved09 a răspuns:

Reintregit. Funda?!

| ValyCvd a răspuns:

Reintregit deoarece este format prin prefixare cu prefixul re iar i nu se schimba in a