| valintinvalic2011 a întrebat:

Cum intelegeti cuvintele ( loveste-ma acum cind sunt puternic dar nu pe urma cind asa fiu slab ) la sens figurat desigur

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna, Espresia este chiar draguta ( la sens figurat ) si nici nu am mai auzit-o de mult.
Deci este mai bine sa ma ranesti ( lovesti ) acum cand sunt puternic pentru ca atunci pot simti lovitura si pot simti lovitura, o pot bara, in schimb daca ma lovesti cand sunt slab ma poti darama si nu este deloc bine.
Totodata nu este bine sa lovesti pe cineva cand este slab ca ii faci mai mult rau, atunci cand sunt puternici ( ca persoana ) daca lovesti pe cineva sufera si il doare mai putin.

| CMaria21 a răspuns:

Nu pare prea logica!

| Maestra a răspuns:

De expresa ''pune-te cu cienva de masura ta'' ai auzit?

Aici se refera ca tu, ca sa lovesti intr-un om (in sens figurat) ai nevoie de un curaj nebun si, desigur, de multa forta.

Un om normal poate sa clacheze usor. Ai nevoie de multa putere sa treci prin situatiile pe care oamenii ti le impun. La asta consider eu ca face referire proverbul.

De asemenea, te rog sa analizezi urmatoarele cuvinte ale lui Charlie Chaplin: '' Viaţa este o tragedie atunci când e privită în prim-plan şi o comedie când o priveşti în plan larg. ''

Multa sanatate iti doresc! happy