| ralku a întrebat:

Ce sunt cuvintele cu sens figurat?:-)

Răspuns Câştigător
| Roxxanne a răspuns:

Sensul figurat este de exemplu cand spui ca( zbor pana la tine) adica mergi foarte repede, te grabesti, iar sensul propriu( Zbor pana la tine) cu avionul in adevaratul sens al cuvantului

| ralku explică (pentru Roxxanne):

Mulțumesc mult Roxanne

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

FIGURÁT, -Ă, figurați, -te, adj. (Despre cuvinte, expresii sau despre sensul lor) Întrebuințat cu alt înțeles decât cel obișnuit, propriu, de obicei pentru obținerea unor efecte stilistice. ◊ (Substantivat, n.) La figurat = într-un sens deosebit de cel propriu. ♦ (Despre stil, limbă etc.) Care conține (multe) figuri poetice; figurativ. – Din fr. figuré, lat. figuratus.