| aceafata15 a întrebat:

Cum realizezi planul unei achite in literatura? Imi puteți da un exemplu?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrii ce simți că ai de spus.
Planul tău mental să fie următorul.
Ethos, Pathos, Logos.
Dar mai înainte de toate să te gândești pentru cine scrii.
Cine o va citi, ce vârstă, preocupări și valori are. De ce ar citi-o. De ce să o țină minte după ce o citește. Ce vrei să spui, ce să îi comunici.
Ethos. Să spui ceva despre valorile tale, despre viață. Bine-rău.
Pathos. Cum resimți tu aceste valori. Plăcere-suferință.
Logos. Da-nu. Plus tehnică literară. Citește ce scriu alții, ca să vezi cum fac, nu teorie din cărți savante. Pană de scris, stilum, stil.
Apoi scrie. Nu mai mult decât poate citi un om în ritm norma în 5 minute, căci dacă e mai lungă, nu e schiță ci nuvelă.
Apoi spune, povestește, trăncănește.
Ăsta-i planul. Așa se realizează.