| Solix a întrebat:

Cum reusiti sa cititi o carte pana la capat adica toata si mai ales daca e groasa? 400 pag.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei citesc pagina cu pagina, pe ambele parti, incepand cu prima.

Bula
| Bula a răspuns:

Facand antrenament, citind inainte alte 400 carti, fiecare cu cel putin 100 pagini.

| minrest a răspuns:

Nu conteaza numarul de pagini, daca vrei sa afli ce scrie in carte, citesti. Doar nu trebuie sa o citesti intr-o zi. Citesc colectii de ziare pe ani de zile, (sigur, nu am nevoie sa citesc absolut tot) nu vad ce mare lucru sunt 400 de pagini.

| minrest a răspuns:

Carte aia nu o poti citi pentru ca nu te captiveaza, si nu te captiveaza pentru ca nu este logica. Ideal ar fi sa iti poti lua suta de lei inapoi.

| JackR a răspuns:

Sa nu zici ca ai dat aia 99 de lei si ai cumparat o carte!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Trebuie sa ai chef ca să poti citi cum trebuie. Daca citesti ca să zici ca ti-ai făcut norma pe azi mai degrabă faci alt ceva in timpul ala. Pur si simplu citește si dacă într-adevăr citesti acea carte de plăcere o sa vrei sa continui, dacă o citesti cu sila o sa vrei sa te opresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci mai nou, Alan se plange ca nu poate citi carti groase.
Ba, dar tu esti in stare de ceva?

Cum am mai spus, ai bagat si vitaminele in depresie, de nici alea nu-si fac efectul. Nu se lipeste nimic de tine. Nicio informatie, niciun sfat, niciun ajutor, nicio pastila.

Deci nu exista asa ceva.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fii mai rau, cati nu pot citi carti groase si nu le mai zice nimeni nimic. Sau chiar subtiri. El poate citi cam orice, dar acum incearca sa citeasca ceva ilizibil.

| Anon31241212 a răspuns:

Daca nu te captiveaza cartea, nu o sa o poti citi. Depinde si de gusturi acum. Am citit si carti de 800 de pagini care mi au placut. Am citit si carti de 300 intr o zi, fiindca mi au placut enorm. Si au fost si carti de 50 de pagini care nu le am putut citi.

| minrest a răspuns (pentru Anon31241212):

Pai trebuia sa te opresti dupa 30 de pagini. Nu erau bune, sau nu erau pentru tine.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Pai, citim inceputul si sfarsitul, si dupa, cautam un referat despre carte pe net, ca sa mergem la scoala cu tema facuta rolling on the floor

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Trebuie sa ai chef, trebuie sa fie captivanta cartea. Dacă nu este captivanta pur și simplu îmi repet in gând,, hai ca poti’’, citești azi și după scapi. Iar la final când ajung nu regret ca am citit-o.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Nici eu nu înțeleg specimenele de genu'. laughing

| TehDevil a răspuns:

Generatiei asteia "Facebook" ii este cam greu orice, din cate va descrieti voi... E greu cu lectura unei carti, activitatile care implica gandire mai multa si mai ampla... Asa-i ca-i mult mai simplu sa stai cu mobilul/tableta all day pe net?

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Iau carte in mana, o deschid si incep sa citesc cate o ora pe zi big grin