| AvalohAlyn a întrebat:

Voi reușiți să citiți până la capăt o carte groasă? Cum va descurcati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boss. Hai sa iti zic ceva amuzant. Eu in prezent citesc o carte de 1500 de pagini care a fost editata in 4 volume. Stii cat am de cand ma chinui cu ea? Peste 6 luni. Imi propusesem sa citesc 50 de pagini pe zi dar am reusit sa fac asta o perioada scurta de timp pentru ca la un moment dat se lungea actiunea mult si am avut foarte multe,, ispite,, ca sa o las de tot si sa trec la alta. Sincer, am lasat asteptarile astea nerealiste si nu am mai citit 50 de pagini pe zi si am zis asa :,, Bai! Vreau sa termin cartea asta chiar daca imi ia mult,, pentru ca eu am acest principiu. Daca incep un lucru incerc sa-l si termin. E ca si in viata pe parcurs apar multe obstacole, dar esti dispus sa ajungi pana la sfarsit? Cand ajungi la sfarsit tu te evaluezi cel mai bine. Mi-a placut sau nu cartea? Am invatat ceva din ea? Am incercat sa nu ma mai las influentat de altii si sa-mi fac o parere despre acea carte? Nici in viata nu stii ce e bine si ce e rau pana nu duci la bun sfarsit un lucru. Abia atunci poti sa zici ca ai o parere cat de cat obiectiva. Ce carte citesti si cate pagini are?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu vad dificultea, draga Alin. Ce daca e groasa cartea? Nu e ca si cum te-ai grabi sa afli concluzia! Sunt mii de concluzii, de rationamente, de situatii in carte. O citesti in ritmul in care vrei, si poti. Poti sa ai si lecturi in paralel, o lectura dificila in paralel cu una usoara, sau beletristica in paralel cu literatura stiintifica. Ce daca dureaza mult lectura cartii? Bine ca ai ceva interesant de citit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit toata seria Harry Potter ( 7 volume ) în 16 zile. Daca iti place o carte, o citesti foarte repede fara sa te fortezi.

| Clytia a răspuns:

Foarte simplu. Dacă îți place cu adevărat, te "prinde" povestea și mai greu după să lași cartea din mână - cel puțin în cazul meu. Nu numărul paginilor contează.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

O carte nu trebuie abandonată din cauză că este prea groasă. Dacă o citești de plăcere, o vei citi indiferent de câte pagini are.

| comyne a răspuns:

Am citit carti de 1000 de pagini in patru zile laughing) Totul depinde de tine, si de carte mai ales. Intr-o singura zi am citit o carte dintr-una din seriile mele favorite de 300 de paini, insa daca ma pune profesoara de romana sa citesc una din lecturile obligatorii romanesti nu o termin nici daca are 100 de pagini. Depinde atat de continut cat si de gusturi. Plus ca daca citesti cartea fortat nu prea o sa vrei sa o termini.

| antoniaa09 a răspuns:

Dacă citești din plăcere, nu contează că o carte are 200 de pagini sau 1000, important e să te bucuri de ea

| Rrrtttytygds a răspuns:

Mie îmi place foarte mult sa citesc dar anumite cărți. adică genurile mele preferate. Dacă îmi este impusa o carte, e prost scrisa și nu e genul meu e un chin sa o termin. Dar dacă e la libera algere îmi face mare plăcere sa citesc, devine o forma de divertisment. Pana acum nu mult timp avem impresia ca nu îmi place sa citesc, dar problema era doar ca nu am găsit cartea potrivita. Așa ca ghideaza-te după genul care iți place când cauți cărți. Dacă vrei unele sugestii contacteaza-mehee hee