| Caood a întrebat:

Cum sa uit de o nota sau doua care urmează sa vina și vor fi 7-8 sau 9 (teza) și știu ca m-am pregatit adică una dintre ele am "corectat-o" cu un test de nota 10 dar tot ma gândesc la asta am emoți si îmi strica tot, nu ma mai pot distra si bucura de viața adică așa sunt eu nu știu ce e de făcut nu vreau sa stau tot timpul cu frica si chiar dacă invat tot cu frica stau și uneori iau note la care nu ma aștept.

2 răspunsuri:
| urseyul a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti, asa este si in viata niciodata nu poti sa fi perfect, mereu o sa existe situati care o sa te ia prin surprindere, invata sa te relaxezi si sa gandesti la rece, ce rost are daca iti este frica, notele vin apoi pleaca, desigur conteaza sa fi bun dar nu poti sa dezvolti obsessi de genul poti cadea intr-o prapastie mai tarziu.

| Figaro69 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine in primul rand, rezolva lucrurile calm si fara stres, incearca sa "acoperi" acest stres ascultand muzica in timp ce lucrezi, eu unul asta incerc sa fac. happy Nu te mai gandi la nota pe care o vei lua, gandeste-te si fixeaza-ti un obiectiv cu ce vei face dupa, ce a fost a fost, asta e happy